Eesnäärmevähi kahtlus ja võimalikud ravi variandid 11.08.24 / Meestearst

Külastaja küsib:

M47a. Olen käinud aastaid eesnäärme probleemidega Teie vastuvõtul. Hiljuti leiti MRT-ga eesnäärmest kolle, hetkel biopsia ootel. Uroloog oli kuidagi eriti veendunud, et piisab 3-4 proovitükist (kuigi kõik juhendmaterjalid räägivad 10-12 tüki võtmisest), mis räägib ise enda eest. Kõik sõltub loomulikult biopsia tulemusest, aga soovin aru saada mis valikuid hiljem langetada. Küsimus Teile: miks eelistatakse radikaalset eesnäärme eemaldamist kiiritusravile (juhul, kui tegemist lokaalse koldega)? Netis jääb pinnale jutt, et lõikusele saab järgi teha kiiritust (vajadusel), aga kiiritusele lõikust mitte? Samas lääne arstide jutu järgi soovitatakse hoopis kiiritust enne lõikust, et välistada meeste invaliidistumist ning vajadusel saavat lõikust ka hiljem teha? Kõige enam hirmutab eesnäärme eemaldamisest tingitud enurees ja impotentsus. Palun Teie seisukohta või vaatenurka, mida peaks teadma või eelistama valikute langetamisel. Kui kaua elab keskmiselt mees peale eesnäärme eemaldamist, kui oli tegu lokaalse kasvajaga? Kui kaua elab kõige halvima diagnoosiga, kui ta ravi ei saa?
Tänan vastuse eest.

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Ärge muretsege ette!
Otsuseid saab teha alles peale biopsia tulemuste kättesaamist. Pea pooled eesnäärme vähi juhud ei vaja üldse ravi. Õigel ajal leitud eesnäärmevähi puhul erineb oodatav eluiga eesnäärme vähi leita mehe omast väga vähesel määral.