Premenopaus ja närvisüsteemi häired 19.12.22 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Päevad peetunud tänaseks juba pea 4 kuud, oma günek.diagnoosib premenopausi. Algavad ka kuumahood ja öine higistamine, meeleolukõikumised.
Mõne nädala pärast lisandub väga kummaline tundmus, mida varem pole kunagi elus tundnud. Mingi sisemine võbin-värin, käib hooti, selline õrn-tajutav vibra. Vahepeal kaob mitmeks päevaks ja siis jälle ilmutab. Liikudes kaob, ainult puhkeolekus. Kas tegemist võib olla närvisüsteemihäirega, mida põhjustab hetkel labiilne närvikava? Ei tunne mingeid depressiooni ilminguid ega tea olema ka stressi, elu kõik korras ja hea.
Olen suurendanud füüsilist koormust, iga päev kiirem kõnd ca 50min. Kas selline tundmus on tingitud östrogeeni langusest? Ja päevade saabumisega võiks kaduda? Sest algas see just mensese peetumisega.
Suured tänud vastamast

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Varane menopaus võib põhjustada väga erinevaid kehalisi tundmusi, kõige sagedamini kuumahooge, unehäireid ja meeleolumuutusi. Ilmselt on ka Teie poolt kirjeldatud kerge vibratsiooni tunne kehas seotud suurte hormonaalsete muutustega. Soovitan pöörduda naistearsti poole ja alustada hormoonasendusravi ( HAR). Lisaks kuumahoogude leevendamisele pidurdab HAR naha vananemist, avaldab soodsat toimet liigestele ja lihastele, vähendab osteoporoosi riski ning leevendab une- ja meeleoluhäireid.