Mis oleks õigem ravim. 19.06.24 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Proovin oma mure võimalikult täpselt kirjeldada. Nimelt 2022 a eemaldati minul polüüp emkaseinalt. Peale seda soovitas arst paigaldada edasiste polüüpide vältimiseks hormoonspiraali, mida mina ei soovinud. Kuna mul on ärevushäire just kehaliste sümptomite suhtes ei julgenud ma võõrkeha endasse lasta paigaldada. Olen antidepressante tarvitanud juba 5 a ja need on ärevuse tänaseks kontrolli all hoidnud. Tookord sinna see teema jäigi. Kuid 2024 a märts jäin ma rasedaks täiesti ootamatult, enne seda rasedust olin kontrollis käinud ja kõik oli korras ei olnud aastaga uut polüüpi tekkinud. Kuna mul on varasemalt juba 4 last ja vanust palju otsustasin võimalikult kiiresti raseduse katkestada. Katkestamine toimus 6 rasedusnädalal medikamentoosselt. Arst kutsus mu tagasi nädal hiljem ja siis selgus uh et vist on polüüp või midagi sisse jäänud. Kokkuvõttes määras arst mulle uue polüübi opi mis toimus eelmine nädal ja seekord nõustusin ma opi käigus pandud mirena spiraaliga. Tänaseks on opist möödas 3 päeva ja mu enesetunne on väga kehv. Mul on varasemalt diagnoositud kõrgvererõhutõbi ja tarvitan 2 a ravimit ja nendega oli rõhk korras. Täna aga vererõhk laes, peavalud ja meeletu ärevus kehas. Mirena paigaldusest on möödas vaid 3 päeva aga ma tunnen et ma ei taha seda, et see minus tekitab neid tundeid. Minu küsimus teile on, kas on mingit muud varianti olemas, et neid polüüpe enam ei tekiks? Saan aru, et iga 2 a tagant opil käia ei ole normaalne aga kui ma olen väga raske ärevushairega inimene ja ei talu neid toimeid mis siis oleks mulle see parim lahendus antud olukorras? Rasedust hoiaksin ära edaspidi kondoomi kasutamisega. Mis on teie arvamus?
Suured tänud ette!
Murelik naine

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Teie emaka limaskesta kaitseks ja edasiselt soovimatute raseduset tõhusaks ärahoidmiseks on Mirena parim variant. Teil on pikaaegne ärevushäire ja see on kogu antud situatsiooniga ägenenud ( soovimatu rasedus ja selle medikamentoosne katkestamine, hüsteroskoopiline operatsioon ja MIrena paigaldus). Te olete eelnevalt olnud hormoonspiraali suhtes kartlik ja seostate antud hetkel oma kaebusi selle spiraaliga. Mirena sisaldab 52mg gestageeni levonorgstreel, millest teie vereringesse eritub igapäevasle üliväike hormoonidoos mikrogrammides. Seda ei saa võrrelda hormoontablettide, plaastrite, implantaadiga. Spiraalis olevast hormoonist jätkub emaka tõhusaks kaitseks 8 aastat. Soovitan praegu pisut kannatust varuda Mirena suhtes, sest enamikel juhtudel see spiraal sobib väga hästi, kuid selleks tuleb aega anda. 3 päeva on ilmselgelt vähe, et otsustada selle sobivuse suhtes. Soovitan teil oma kaebuste suhtes praegu konsulteerida oma perearsti või psühhiaatriga ärevushäire ravi suhtes.