Hormoonspiraali eemaldamine 16.07.24 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere Doktor!

Minul on selline mure, kuu aega tagasi peale emaka polüübi eemaldamise operatsiooni paigaldati mulle op käigus hormoonspiraal Mirena, seda arsti tungival soovil, et hoiab ära tulevikus uued polüübid ja soovimatud rasedused. Kuna põen juba 5 aastat ärevushäiret ja kasutan selle vastu antidepressante ja lisaks on mul kõrgvererõhutõbi hakkasin ma nädal peale mirena paigaldamist ennast imelikult tundma.Peavalud tekkisid, mis kadusid teiseks nädalaks, kuid on tekkinud meeletud isud, pidevalt söön ja näksin, keha oleks nagu vett täis. Samuti on alakõhuvalud ja pidev määrmine. Käisin paar päeva tagasi op järgses kontrollis, soovisin Mirena eemaldada, aga arst ütles, et liiga vara ja et need kõrvaltoimed mõne aja pärast vaibuvad. Soovin, teie kui teise arsti arvamust. Olen siiski mõelnud Mirena eemaldada teise arsti juures, vaatamata sellele, et uute polüüpide oht võib olla. Tunnen, ennast enamasti halvasti, pidevad tujumuutused ja meeletu söögiisu lisaks määrimisele.Kas oleks alternatiivne Mirenale, et ei tekiks uusi polüüpe?

Tänud!

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 43-aastane

Teie kirja lugedes peaks arvestama ka põhihaigusega: " Kuna põen juba 5 aastat ärevushäiret ja kasutan selle vastu antidepressante..." Kui te enam sünnitada ei soovi, oleks arukas munajuhad sulgeda. Kui on vererohked menstruatsioonid ja hemoglobiin ja ferritiin on madalad, siis seda saab ravida tsükliliselt kollaskeha hormooni tablettidega. Kui hemoglobiin ja ferritiin on korras, siis ravi ole kohustuslik. Endomeetriumi polüübid on enamasti healoomulised, neid võib ka jälgida iga 2,5a järel.
Olulised on kaebused, miks pöördusite naistearstile kui leiti polüüp? Kas suitsetate? Alati võite tulla vastuvõtule teiseseks nõustamiseks. Tulge 45-aastaste EKVähi sõeluuringule HPV/NAT.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee 24/7