Pain in the back 22.05.24 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

I A 42-year-old man with a history of lumbar disc surgery, referred to MRI for lumbar pain And the report is presented.
Technique

The examination is performed using multiple thin slices on different planes and pulse sequences.

Report

Pervious surgery change as laminectomy is seen within L5 and L4 vertebrae. No spondylodiscitis within operation site could be seen. Lumbar alignment is normal.

Spondyloarthrosis as disk height decreased, disk dehydration, modic Il endplate osteochondrosis, disk bulging with marginal spur are seen within operation site at L4-L5 and L5-S1 levels causing right neuroforaminal obliteration on both levels.

Disk bulging with resultant mild canal stenosis is seen within L3-L4 level.

Broad base central disk protrusion with thecal sac compression is seen within

L2-L3 level. The size and signal intensity of all visualized vertebral bodies are normal. Visualized cord and conus medullaris are normal.
Thanks for your time and humanity

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Nimmelülid ise on korras. Diskikahjustused esinevad mitmes nimmelülidevahelises ruumis. Et hinnata sealt lähtuvate jalanärvide kahjustusi ja võimalikke ravimeetodeid on vajalik neuroloogiline läbivaatus ja võimalik et ka ENMG (ElectroNeuroMyography) uuring millele suunab neuroloog.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika