Kas hulgiskleroos? 25.06.24 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

6 päeva tagasi tekkis mul selline asi, et tööl arvutit vaadates tähed justkui virvendasid silme ees ja raske oli teksti fokusseerida. Märkasin, et sama asi on nutitelefoni või raamatut lugedes. Tekkis kahtlus, et äkki on silmanägemine vanuse tõttu halvenenud, sest kaugemale vaadates oli justkui kõik korras. Samal ajal tekkis ka see, et püsti tõustes oli kerge peapööritus. Aga rahulikult istudes ja kaugusse vaadates see üldiselt kadus. Kestis see 3-4 päeva ja siis hakkasin märkama, et halvem nägemine on justkui ainult parema silmaga, kui tegin katseid üht silma kinni kattes. Kohati tundub, et nagu tekib ka mingi must täpike vaatevälja.

Ma olen suur haigustefoobik ja enesele google abil diagnooside panija kahjuks. Seekord jõudsin oma otsingutes multiskleroosi sümptomiteni. Mu silmad küll pole valusad ja topelt ma ei näe, aga pärast nende kõigi esmaste sümptomite lugemist ja teada saamist, et jäsemete suremine ja surin on ka üks sümptom, hakkasin eile ja nüüd tunnen eriti ka täna seda, et käes-jalad justkui surisevadki. Ma tõesti ei tea, kas nüüd kujutangi hüpohondrikuna seda endale ette, aga silmamured on hetkel justkui paremaks läinud ja nüüd just see jäsemete kihelus häirib mind rohkem. Homme lähen tasulise optometristi juurde ja lasen silmad ära hinnata (pool aastat tagasi olid silmad veel korras muidu).

Tekkis küsimus, et kui need minu sümptomid tõesti ongi näiteks hulgiskleroosi esimesteks ilminguteks ja nad nüüd mööduvad, nagu sellele haigusele alguses kombeks, siis kui ma saan aja neuroloogile näiteks alles kuu pärast ja siis juhuslikult sümptome pole, siis kas seda haigust saab ka sümptomite vabal hetkel diagnoosida?

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Kirja teel tõde ei selgu. Tuleb pöörduda nii silmaarsti kui neuroloogi vastuvõtule.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika