Kuidas ennast säästa, kas liikuda läbi valu või olla rahus, kui MRT ja arsti vastuvõtuni 3 kuud aega? 08.07.24 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere,
olen varsti 6 kuud (alates veebruarist) hädas valudega, mis on alaseljas, tuharas, puusas, reies ja praegu kiirgub ka säärde. Valu on vasakul küljel, nürist kuni väga teravani. Paranemine on olnud pikk ja vaevaline. Kui esimene kord tekkis olukord, kus suure valu tõttu vaevaga vaid WC-s suutsin käia, siis võttis nädalaid aega, enne kui välja suutsin minna. Sain tookord väljas vaid15minuti kaupa jalgadel olla, siis pidin saama istuda, kükitama või tegema sügava kummarduse ettepoole, et valu leevendada. Valu oli nii intensiivne, et ignoreerida ei olnud võimalik. Selleni jõudmine, et suutsin juba käia mitu tundi järjest, võttis aega 4 kuud. Sellel ajal käisin ka füsioteraapias 2 kuu vältel, prooviti leida sobivaid harjutusi, aga paraku oli tagasilööke, osad harjutused põhjustasid valu.
Juuni keskel läks asi jälle nii hulluks, vaevu suutsin üle põranda komberdada. Nüüd saab kuu aega sellest teisest korrast mööda ja seis on järgmine: ilma valuvaigistiteta ei suuda käia. Seekord tekib tugev ja terav valu säärde ja tugevad surinad sääres, labajalas.
Kõigi nende kuude jooksul on perearsti poole pöördumised toimunud interneti teel, läbi raskuste olen saanud kuidagi mõne retsepti eterokoksibi, vimovo, paracetamol/codeini ja tramadoli jaoks, lisaks tavaline paracetamol. Lõpuks anti saatekiri taastusravi arsti juurde, selle aeg septembris. Ja nüüd leidus ka üks perearst (igakord on tegemist erineva arstiga, selline süsteem), kes tegi konsultatsiooni neuroloogiga ja ma sain saatekirja MRT-sse ja neurokirurgi vastuvõtule, need on oktoobris. Operatsioonile ma ei tahaks minnagi, kui ikka kuidagi teisiti saaks...Aga seis on tegelikult nutune. Minu küsimus on järgmine: kuidas peaksin vahepeal toimima, et ennast veel rohkem ei kahjustaks, kas praeguses olukorras olema pigem asendites, kus valu väiksem, surinaid jalas vähem või kõigele vaatamata ikkagi pressima end läbi valu? Pikali olles praegu valu vaikselt väheneb, surinaid jalas samuti vähem, aga istudes ja eriti just käies kõik võimendub, ilma valuvaigistiteta ei saa olla.
Kui esimest korda seljas midagi juhtus, siis sääreni valu ei läinud ja surinaid ei olnud. Nüüd teisel korral on asi nii arenenud, et surinad ulatuvad labajalga ja terav valu sääre väliskülge (lüli L5?) See on vist märk halvemuse poole? MRT-ni on 2,5 kuud aega, neurokirurgi vastuvõtuni 3 kuud. Kas peaksin vahepeal sundima end rohkem liikuma ja kuude kaupa ravimeid sisse kühveldama või pigem keha kuulama ja laskma rohkem rahus olla? Kas sellisest seisust on lootust ilma opita paranemiseks?

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Tulge vastuvõtule kuna ilmselt on tegemist nimmelülidevahelise diski nihkumisega ..mis kahjustab jalanärvi juurt. Võimalik et vajate kiiret operatsiooni.

Tel. 6748591 kl. 12-14
Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika