Parkinson, Madopari annused 16.07.24 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Minu emal, 80a naisterahvas, väikest kasvu (kaal u. 40 kg) on diagnoositud parkinsoni tõbi u. 3 aastat tagasi. Kasutab raviks levodopat (Madopar).
Sel kevadel oli annuse skeem 700 mg päevas jaotatud 4-ks annuseks (200+200+200+100), aga tekkisid off perioodid mis kestsid u. 1,5 tundi (1 tund enne ja 0,5 tundi pärast tabletti). Off perioodidel tugevad kuumahood, iiveldus, pearinglused jne.
Juuli alguses neuroloog muutis skeemi - 100 mg levodopat 6 korda päevas (kokku 600mg). Off perioodid küll lühenesid, aga päris ära ei kadunud. Julgesime ise 1 annuse juurde panna - 100 mg 7 korda päevas, ehk sama päevane kogus (700mg), mis eelnevalt oli. Nüüd on iiveldust väga harva, kuumahoogusid on, aga ka mitte väga palju ning nõrgemad. Aga väiksemate annustega on emal “ON” perioodid mitte nii head nagu varem - nõrgem ja ebakindlam olek, samuti on graafik väga tihe ja kodust väljas käimine keeruline kuna peab kogu aeg arvestama tableti aegadega.
Järgmine neuroloogi vastuvõtt on 1,5 kuu pärast.
Oleme mõelnud ise graafikut natuke harvendada ja annuseid natuke tõsta (näiteks 5 korda päevas: 100+150+150+150+100, kokku 650 mg), aga kas omal käel üldse tohib sedasi katsetada ja ravimi graafikuid muuta? Või pigem ikkagi 1,5 kuud vastu pidada kuni arstiga rääkida saab?

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Päeva esimene annus võiks olla suurem - 150 Mg. , järgmine 100 siis 150 ja seejärel 100 jne. viimane annus kl 18 paiku. Täpsema skeemi ja vajadusel lisaravimid paneb paika ravi jälgiv neuroloog.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika