Halb hingeõhk võib viidata tõsisematele tervisemuredele
Foto: iStockHalba hingeõhku ehk halitoosi põhjustavad suus pesitsevad bakterid. Kuna halb hingeõhk võib vahel harva viidata ka mõnele tõsisemale terviseprobleemile, ei tohiks halva hingeõhu korral olla meil häbi seda kaasinimesele tunnistada. Halva hingeõhu puhul pole abi närimiskummist, imemistropsist ega ka suuveest, tuleb välja uurida põhjus.
"Halba hingeõhku põhjustavad suus elavad bakterid, mis oma elutegevuse käigus tekitavad väävelgaase. Kui ollakse teadlik oma halvast hingeõhust, tasuks esmalt pöörduda suuhügienisti või hambaarsti juurde. Sel visiidil kontrollitakse üle hammaste ja igemete tervis.
Halba hingeõhku tekitavad katkised hambad ja samuti igemepõletik. Nende probleemide puhul tuleks alustada hammaste ja igemete raviga, et teha kindlaks, kas see tekitabki halba hingeõhku.
Halba hingeõhku tekitavad samuti vürtsised toidud, küüslauk, kohv ja suitsetamine. Et teada saada, kas süüdlasteks on just eelmainitud asjad, tuleks need mõneks ajaks oma elustiilist kõrvale jätta.
Kui eelnevalt mainitud tegurid ei ole probleemiks, siis järgime samm on pöörduda kurgu-kõrva-ninaarsti juurde, kes jätkab juba edasisi uuringuid, selgitamaks välja halva hingeõhu tekitaja," soovitab Hambaravi Kliinik 32 suuhügienist Eveli Hark.
Hammaste sügavpuhastus võib aidata
"Kõige enam tekitavad halba hingeõhku puudulik suuhügieen ja igemepõletikud. Kodus ei suuda meist keegi hambaid täielikult puhtaks harjata. Sellepärast ongi soovitatav käia kord aastas suuhügienisti juures hammaste sügavpuhastust tegemas. Sügavpuhastuse käigus eemaldatakse hammastelt nii igemepealne kui ka igemealune hambakivi. Soodapuhastuse käigus eemaldatakse kohvist, punasest veinist, rauapreparaatidest ja tubakast tekkinud tume pigment, mille järel tunduvad hambad valgemad ja siledad. Samuti „puhutakse“ soodaga puhtaks ka hambavahed, hambakroonide ja sildade alused, mis korrapäratu suuhügieeni tagajärjel tekitavad väga halba hingeõhku. Protseduur lõppeb pastapuhastusega.
Sageli tõdevad patsiendid, et pärast hammaste sügavpuhastust on kadunud ka halb hingeõhk," kinnitab suuhügienist.
Täisversioon artiklist ilmus ajakirjas Apteeker (jaanuar 2015).