Alalõua nihkumine 28.02.21 / Üldkirurgia
Külastaja küsib:
Kuu aega tagasi eemaldati retineerunud tarkusehammas. Selle käigus oli näha luuservade erinevat liikumist, mis viitas lõualuu murrule selles piirkonnas. Kaeban, et hambad ei lähe endises asendis kokku.
Kolm nädalat hiljem läksin lõualuukirurgi juurde, tehti OPTG, kus näha ilma nihketa alalõualuu murd eemaldatud piirkonnas. Alalõuaga manipuleerides hetkel fragmentide liikuvust ei täheldatud. Kuna tõmbamisest juba üle 3 nädala möödas ja fragmentide liikuvust enam ei tuntud, siis lahastamist ei planeeritud. Tehti järeldus, et kui peale murru paranemist jääb ikka tunne, et hambad ei käi õigesti kokku, siis planeerida hammaste valikulist lihvimist.
Kuu aja pärast lähengi tavahambaarsti juurde ja saab ka lihvida (üks konkreetne koht häirib kõige rohkem), aga ikkagi, kui võtta lõuatipust kinni ja nihutada lõuga natuke vasakule (tarkusehammas eemaldati vasakult poolt alt), siis ongi tunne, et endine hambumus tagasi ja tegelikult lihvimist ei vaja. Kuu aja jooksul ja möödudes ei ole saanud teha ka jõulist närimist, eriti parema, terve lõuapiirkonnaga ning ühtlasi sellega ka mingit õhukest asja närida, nt salatilehte, siis hakkab vasakule poole nagu mingit ebameeldivat vastujõudu andma (aga jälle, kui lõuatipust kinni võtta ja lõuga vasakule nihutada ja siis paremat lõuapoolt kokku suruda, siis sellist ebameeldivat jõudu vastaspoolele ei anna).
Lõualuuliiges oleks vasakult poolt kõrva alt nagu lahti, liikuv. Eile vaatasin, et kui suud peegli ees aeglaselt lahti teha, siis näha, et viimasel hetkel nihkub alalõug nagu õigesse asendisse, natuke vasakule.
Võin lasta ühe hamba kihva lihvida tavahambaarsti juures, aga parema poolega söömine jääb ikkagi raskendatuks ja probleem on mujal. Ise arvasin, enne lõualuukirurgi juurde minemist, et disk on trauma saanud, äkki siis ikkagi nii ongi ja vaja uuesti saatekirja mingi teise lõualuukirurgi juurde.
Nõuanded teemal: Üldkirurgia
Põsesarna hematoomia.
Põsesarna hematoom on kahe nädala jooksul vähenenud, kuid ei tea, kas sarnaluuga on midagi toimunud.

Vastas dr Jaan Tepp
Sarnaluud kipsi tõesti ei panna, kuid murru puhul, kui on toimunud fragmentide (luukildude) nihkumine, on mõnikord vajalik nende reponeerimine (paika panemine).
Loe edasiPatoloogiline roidemurd
Patoloogilise luumurd

Vastas dr Jaan Tepp
Ilma traumata roidemurd eeldaks tõesti rasket haigust, kas onkoloogiat või luuhõrenemist. Teie vanust arvestades on mõlemad väikese tõenäosusega. Köhimisest tekkivat roidemurdu pole kuulnud. Kui traumat ...
Loe edasiTükk alalõuas
Tere, avastasin täna parema alalõua juurest (mitte lõua alt vaid küljelt) naha alt herneterasuuruse tüki. Valus ei ole. Paar päeva varem küll tundsin, et kõvade toiduainete hammustamisel on paar alumist ...

Vastas dr Jaan Tepp
Sõlm (lümfisõlm?) ja samaaegne hamba valulikkus viitavad hambast lähtunud põletikule. Soovitan pöörduda hambaartsile.
Loe edasiSeljalüli nihkumine
Tere
Mul viimase aasta jooksul seljalüli paigast nihkunud. Teine kord juhtus nüüd nädal tagasi, ja eriti valusalt. Tekkis küsimus, et kas peaks selle kirurgiliselt korda tegema, kuna see valu ...

Vastas dr Jaan Tepp
Seljalüli nihkumine Teil vaevalt on - pigem on tegu lülivaheketta nihkumise ja selle surve närvijuurele annabki suure valu. Tegu on neurokirurgilise probleemiga, mina vaid üldkirurg ja selles küsimuses ...
Loe edasiVaata kõiki nõustamisi