Mure kilpnäärmega? 23.06.14 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Mind vaevab mitu küsimust seoses kahtlusega, et mu kilpnääre on haige. Olen terve elu olnud väga terve inimene, mida on paljud imestanud.
Kaebused algasid umbes 2 aastat tagasi esmalt sellega, et mulle ilmusid põlvedele ja jalalabade peala nö tumedamad laigud. Käisin ka neid nahaarstile näitamas mitu korda. Kontrolliti vereanalüüsiga ka kilpnääret, mis oli korras, seega lahendust ma oma probleemile ei saanud. Teisel viisidil öeldi, et see võib olla märk lähenevast suhkruhaigusest. Ka see haigus sai välistatud. Mõtlesin, et ehk kaovad ära ja ei pööranud neile enam tähelepanu, kuigi tänase päevani on nad alles.
Seejärel hakkas mul vahete-vahel kõris nagu midagi hingamist ja neelamist segama. Kohati tunnen rohkem, siis jälle midagi. Külastasin perearsti, kes kahtlustas samuti kilpnääret, kuid ka tema suunatud analüüsidest midagi ei leitud.
Järgmiseks suutsin haigestuda eelmise aasta kevadel angiini, mis kordus sügisel 2x ja jaanuaris 1x. Selle aasta kevadel külastasin ka LOR´i, kelle sõnul on mul krooniline tonsiliit ja mandlid võiks eemaldada. Veel lisandus eelmise aasta lõpus minu pikka nimekirja ka vererõhu probleem. Millegi pärast oli mul vererõhk pidevalt 140/96 või 150/100. Perearst lasi mulle panna 24h vererõhu mõõtja, mille tulemused olid positiivsed, st et päeva kekmine vererõhk oli mul täiesti norm. piirides. Ei saanud mina sellest aru, aga noh kui perearst ütles, et korras...ju siis oli. Miks vererõhk nii päev läbi hüppab, ei oska öelda. Viimasel ajal olen mõõtnud....on olnud korras.
Samuti vaevavad vahest pearinglused, külmavärinad, külm higi...olen neid alati seostanud vererõhu kõikumisega. Koos eelnevalt mainitud sümptomitega langeb kehatemp. 35 ringi.
Selle aasta algusest hakkasin kaebama valulike rindade üle, millega perearst saatis mind ultrahelisse, kust selgus, et mul on rindades tsüstid ja fibroadenoomid. Kuna tulemustest sain teada Ida-Virumaa arstilt, ei olnud ma antud diagnoosiga 100% nõus ja palusin saatekirja ka Tartu. Sealt saadeti mind biopsiat võtma, kus oli järjekord umbes kuu. Oodates oma aega, proovisin nö koduste vahenditega fibroadenoomidest võitu saada - tundub, et mõjus kuna valu rindadest kadus imeväel. Jõudis kätte minu biopsia päev ja selgus, et pole kuskilt proovi võtta, mis oli muidugi positiivne uudis üle pika aja.
Koos rindade probleemiga lisandusid ka naisteprobleemid. Ebakorrapärased menstruatsioonitsüklid ja põletikud, mis tänaseks on seljatatud.
Viimane probleem on seletamatu kaalutõus. 2013 aastaga võtsin juurde 10 kg, mida ei saa ühegi moodusega alla. Kaal oleks nagu kinni naelutatud.
Kuna mu emal on kilpnäärme alatalitlus ja vanaemal samuti mõtlesin, et päris tõenäoline on, et mind on sama saatus tabanud.
Mind huvitav, kas kilpnäärmega võib midagi toimuda, ilma et vereanalüüs midagi näitaks?
Kas peaksin laskma edasi asja uurida või pean kilpnäärme kohe kindlalt välistama.
Kunagi ammu, kui käisin emaga endokrinoloogi vastuvõtul kaasas, vaatas ta minu kaela ja ütles, et mul on algstaadiumis ja peaksin tulema taas kontrolli paari aasta pärast, kuid sinna see jäigi.

Loodan, et saate mind antud probleemiga aidata või vajadusel suunata?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui Teie emal on kilpnäärme alatalitlus, on selle põhjuseks tõenäoliselt krooniline autoimmuunne türeoidiit. Tegemist on päriliku eelsoodumusega seisundiga, mis oluliselt suurendab kilpnäärme talitlushäirete riski. Et teada saada, kas ka Teil on autoimmuunne türeoidiit, tuleb määrata veres kilpnäärmevastased antikehad - TPO ja Tg-AK. Kui antikehade tiiter on madal, pole Te emalt seisundit pärinud, kui kõrge, on ka Teil kilpnäärme talitlushäirete risk suurenenud ja kord aastas tuleb kilpnäärme hormoonanalüüsi teha.
Nagu Teie kirjast aru saan, on seoses vaevustega kilpnäärme hormoonanalüüsi viimastel aastatel korduvalt tehtud ja see on olnud korras. Seega pole Teil vähemalt seni talitlushäiret tekkinud ja ravida midagi ei ole (autoimmuunset türeoidiiti välja ravida pole võimalik). Samuti ei ole Teie arvukad kaebused kilpnäärmega seotud.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Endokrinoloogia

Endokrinoloogia

Tere!
Olen mures juuste väljalangemisega. Viimase 3-4 kuud jooksul on mul juuksed märgatavalt hõrenenud, osades kohtades (nagu pealagi ja oimukohad) on läbi juuste peanahka näha.
Mul on u 10 ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Juuksed on "naha manused" ja mõistlik oleks pöörduda hoopis nahaarsti poole. Kui asendusraviga on kilpnäärme hormoonid korras, on hüpotüreoos kompenseeritud s.t. L-türoksiini annus on piisav ...

Loe edasi

Kilpnäärme biopsia tulemus

Tere

Kilpnäärme vasakus sagaras on laiguke vms ning nüüd tegi arst peenikese nõelaga biopsia.
Analüüsi tulemuses on vastus selline: Kilpnäärme vasaku sagara fikseeritud materjalis leidub ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Biopsia vastus tähendab, et tegemist on healoomulise moodustisega. Muretsemiseks ei ole põhjust.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Loe edasi

Kilpnäärme alatalitus

Tere

Kui on kilpnäärme alatalitus ja võetakse ka kilpnääret reguleervaid rohte, siis küsimus, et kas võib tarvitada ka mustaköömneõli?

Lisaks kas võib tarbida seleeni ja/või joodi ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kilpnäärme alatalitluse tõttu sünteetilise kilpnäärme hormooniga asendusravi saavad patsiendid võivad põhimõtteliselt tarvitada kõiki ravimeid ja toidulisandeid - ainus nõue on, et need ei ...

Loe edasi

Kilpnäärme testi tulemused

Tere sooviksin teada saada kas need tulemused viitavad kilpnäärme ületalitusele?

TSH 0,94 mIU/1
fT4 10,5 pmol/l
TPO IgG <3,0 kU/

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Ei viita. Kuigi analüüside vastuste järel pole vastava labori normivahemikke (need võivad mõnevõrra erineda), siis arvan suure tõenäosusega, et analüüsid on korras.
Tervitades,
...

Loe edasi

Muna kuklas

Tere,

Juuli lõpus avastasin väikese liikuva valutu hernetera suuruse muna vasakul pool tagakuklas. Käisin perearsti juures, vereanalüüsid olid korras ja arst ütles, et ei peaks muretsema.

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
See küsimus sai vastuse.

Loe edasi

2 diabeet ja ülekaalulisus

Tere.On mure olen teise diabeedi haige mees juba üle 7 aasta ja koguaeg on olnud probleem kaaluga hetkel kaalun 140 kg ja tunnen et tevis on läinud veel halvemaks seoses kaalu tõusuga.Tarvitan vererõhu ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kurb lugu. Eks siis tuleb oma raviarsti kaasabil tähelepanu suunata kehakaalu langetamisele. Kui kaal langeb, paranevad ka veresuhkru näitajad. Raviskeemis peaksid Teil selleks olema kaalu ...

Loe edasi

ravimite kokkusobivus

Tere,mul on diabeet II tüüp.Kasutan ravimit Trulicity,aga aegajalt ikkagi veresuhkur kõrge.Arst kirjutas juurde ravimi Rybelsus 14mg,kas neid võib korraga tarbida?süsti teen korra nädalas,,tbl tuleks ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Rybelsust ja Trulicityt koos võtta pole küll mõtet. Ehk mõtles perearst, et proovite ühe asemel teist. Võite ise otsustada kumb Teile mugavam tundub - kas võtta iga päev pool tundi enne hommikusööki ...

Loe edasi

kõrge K ja PTH tase veres

tere. alates 2022, kui mulle on regulaarselt tehtud suures mahus vereanalüüse, on olnud 2 näitajat kas üle normi või piiri peal tulemustega. K (vahemikus 4,8-6,0 mmol/l) vähendamiseks toiduvalikute tegemisest ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kõigepealt kaalium (K) ja kõrvalkilpnäärme hormoon (PTH) pole omavahel seotud. Kaalium on seotud neerufunktsiooniga ja kipub tõusma kui neerufunktsioon on langenud. Ka mõned vererõhu ravimid ...

Loe edasi

Kilpnääre ja unetabletid

Tere! Mul on aastakümneid olnud unehäired, enamasti seotud ärevuse või liigesevaludega. Unerohtu pole kunagi võtnud, proovin hakkama saada taimsete või melatoniini sisaldavate tablettidega. Kilpnäärmes ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Muretsemiseks pole põhjust. Võite võtta nii melatoniini kui "Rõõmu" sarjast rahuliku une tablette.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Loe edasi

Analüüside vastused

Tere.
Tegin vere analüüsi ja minu TSH on 12.36 ja TPOlgG 359 kU/L
Millele need üle normi näitajad viitavad.

Tervitan

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
TSH on veidi liiga kõrge ja L-türoksiini annust tuleks veidi suurendada - võiksite võtta vaheldumisi ühel päeval 100mcg (üks tablett), järgmisel 150 mcg (poolteist tabletti) päevas. Kuna olete ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: