Kilpnäärme näitajate vereanalüüs 03.06.24 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Minu 2023. a kilpnäärme näitajate vereanalüüs oli veidi paigast:

TSH 1,82 mU/L
ALAT 13 U/L
Kreatiniin 85 µmol/L
eGFR (Crea, CKD-EPI) 79 mL/min/1,73m2
fT3 4,49 pmol/L
fT4 18,7 pmol/L
TPO IgG 50 kU/L

Perekonnas on emal kilpnäärme alatalitluse düsfunktsioon.
Nüüd aasta hiljem uuesti kontrolli tulles võttis perearst ühe kilpnäärme näitaja analüüsi, mis oli ka eelmisel aastal paigas.

TSH 1,79 mU/L

Kas Teie hinnangul on analüüsitavate näitajate hulk piisav?
Kaebuseks on pidev väsimus, pingetunne. 2023.a algas juuste suurehulgaline väljalangemine ja nahk muutus väga kuivaks. Nüüd on läinud olukord natukene paremaks,aga ei ütleks, et kõik on hästi.

Parimate soovidega

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie analüüsi kolm esimest näitajat (ALAT, kratiniin ja eGFR) kilpnäärmesse ei puutu. ALAT on üks maksaensüüm, kreatiniin ja eGFR näitavad neerufunktsiooni. Kilpnäärme hormoonanalüüsid (TSH, FT4 ja FT3) on täiesti korras. Seega ei põhjusta kilpnääre Teile praegu mingeid vaevusi - ka mitte väsimust ega juuste väljalangemist - ja ravi Te kilpnäärme osas ei vaja. TPO IgG on kroonilise autoimmuunse türeoidiidi marker. Kuna see näitaja on normist kõrgem, on Teil tõenäoliselt autoimmuunne türeoidiit - sama haigus, mis on põhjustanud alatalitluse Teie emal. Siiski ei ole Teil kilpnäärme alatalitlust siiani tekkinud, kuid vajate edaspidi jätkuvalt selles osas jälgimist - kilpnäärme hormoonide (TSH, FT4) määramist üks kord aastas. TPO IgG-d pole edaspidi enam määrata vaja.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.