Kipnäärme sõlme punktsioon 22.06.24 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Mis võib olla põhjuseks, kui arst ei saa biopsial materjali kilpnäärme sõlmest kätte ja kui tihti seda ette võiks tulla?

"Kilpnäärme paremas sagaras 14 x 16 mm ümar sõlm langenud ehhogeensusega, tundub tsüstina, ent korduvad UH kontrolli all punktsioonid vedelikku/materjali ei andnud, ka roosa nõelaga mitte. Vasemas sagaras ehhogeensus madalam, teatav inhomogeensus."

Analüüsid: TSH 1,12 mIU/l
TPO IgG Üle normi 255,2kU/l
Türeoglobuliini IgG Üle normi 7,4 kU/l
Kaltsitoniin <0,59 pmol/l.
Analüüsidest on näha ka autoimmuunne türeoidiit.

Kas sõlme mõõtmed antakse tavaliselt järjekorras X,Y,Z ehk antud juhul esmalt laius, siis pikkus? Pikisuunas ovaalsed nurgaga üle 45 kraadi olevat kahtlasemad moodustised.

Kas on olemas kilpnäärme puhul veel mingeid biopsia tehnikaid?

Arst kutsus mind kahe kuu pärast tagasi, et biopsiat korrata.

Tänan!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Võib olla päris mitu põhjust, miks peennõelabiopsia ei õnnestu. Esiteks on kõnealune sõlm suhteliselt väike. Teiseks võib tõepoolest tegemist olla tsüstiga, mille sisaldis on aga nii "paks", et seda ei õnnestu aspireerida. Kolmandaks võib olla tegemist kilpnäärme sisesi paikneva kõrvalkilpnäärmega, mis on oma konsistentsilt nii tihke, et sealt materjali peennõelabiopsial ei saagi. Ja põhjuseid võib olla veelgi...
Kilpnäärme peennõela biopsial ei õnnestu piisavalt head materjali saada u. 20% juhtudest, seega pole tegu millegi haruldasega, vaid üsna tavapärase olukorraga. Radioloog ja endokrinoloog hindavad olukorda ja konkreetse sõlme pahaloomulisuse riski, et otsustada kas ja millal on vaja biopsia võtmist korrata.
Sõlme võib ultraheliuuringul mõõta erinevates tasapindades ja seepärast võivad ka mõõtmistulemused erinevalt järjestuda, väga kindlat eeskirja selles osas ei ole.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.