Häälemurre 11.08.24 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Ma olen 14aastane ja mul pole siiamaani häälrmurret kuni 13 aastastel sõpradel on kas mul on põhjust muretseda ja kuidas mul oleks võimalik võimalikuly kiiresti jõuda häälemurdeni

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie keha on üks tervik ja muutub kooskõlas vanuse ja sugulise küpsemisega. Hääl on ainult üks komponent selles mosaiigis, mis pole asi iseeneses. Selleks, et hääl "murduks", peab kõri kuju meessuguhormoonide mõjul muutuma ja häälepealad pikenema. Tavaliselt kaasneb sellega ka pikkuskasvu kiirenemine ja sugutunnuste areng (meestüüpi karvakasv, munandite ja peenise suurenemine, lihaste tugevnemine jne.). Mõnel noormehel toimub see kõik veidi varem, juba 12-14 aastaselt, mõnel veidi hiljem 14-16 aastaselt. Kui tundub, et vaatamata vanusele pole Teil tõepoolest puberteet üldse alanudki, oleks mõistlik tõepoolest arsti (esmalt oma perearsti) poole pöörduda ja nõu küsida. Tema võib siis vajadusel ka lasteendokrinoloogi juurde suunata.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.