Kilpnäärme tsh kõrge 15.10.24 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Praeguseks on sünnitusest möödunud 5,5 kuud. 1 kuu pärast sünnitust olid kilpnäärme näitajad korras. 3 kuud hiljem tehtud analüüsid näitasid TSH 5,25, ft4 12, TPO IGg 7,7.
Nüüd 2 kuud hiljem tehtud analüüsid näitasid TSH 33,61 ja ft4 8,3.
Millest võib selline äkiline tõus põhjustatud olla ja kuidas edasi tegutseda tuleks?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
3-6 kuud peale sünnitust tekib sageli autoimmuunse türeoidiidi foonil hormoonanalüüside nihe - see võib olla nii üle- kui ka alatalitluse suunas. Põhjuseks on immuunsüsteemi aktiveerumine sünnitusjärgses perioodis ja kõik autoimmuunsed haigused kipuvad sel perioodil ägenema. Teha pole muud kui tuleb L-türoksiini annust suurendada - arvan, et 100 mcg päevas võiks olla hetkel õige annus. Kordusanalüüs tuleks teha 1-2 kuu möödudes. Aja möödudes immuunsüsteemi aktiivsus väheneb ja on võimalik, et u. poole aasta möödudes väheneb ka L-türoksiini vajadus. Teie vanuses peaks TSH asendusravi foonil olema väärtustel 1-2,5 mIU/l.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.