Hammaste hooldamine Autor: Helen Pullisaar

Hammaste hooldamine. Hambapinnale kleepub süljest õhuke proteiinikiht (valgukiht). Selle peale koguneb mikroobe ja nende ainevahetuse jääke, millest moodustub hambakatt – pehme, mittemineraliseerunud mass. Hambakatt põhjustab kaariest ja igemepõletikku. Hambahaiguste ärahoidmiseks on esmatähtis, et hammaste pinnalt eemaldataks kattu hoolikalt ja korrapäraselt. Katt ei eemaldu hambalt ilma mehaanilise puhastamiseta – õuna söömine ja nätsu närimine ei puhasta hambaid katust.

Hambaid tuleb puhastada hommikul pä- rast tõusmist ja õhtul enne magamaminekut. Tõhusaim vahend hammaste puhastamiseks on tihe ja pehme hambahari. Keskmiselt tuleks hambaid harjata 2–3 minutit.

Hammaste puhastamiseks on tänapäeval olemas väga erinevaid hambapastasid. Mõnede suuõõnehaiguste korral aitab hügieeni parandada suuloputusvedelik, mille määrab hambaarst lähtuvalt vajadusest.

Hambahari ei ulatu puhastama hammaste vahelt, seepärast tuleb sealt hambakatu eemaldamiseks kasutada abivahendeid: hambaniiti, hambatikku või hambavaheharja.

Hambaniidiga puhastatakse hammaste kontaktpinnad igemeni kahe hamba vahel. Lihtsaim viis on seda teha spetsiaalse hambaniidihoidiku abil. Kummagi hamba pind puhastatakse kuni igemevao põhjani 3–4 üles-alla liigutusega. Ka hambatikuga eemaldatakse kattu hambakaeltelt kahe hamba vahelt. Puhastusefekt on suurem, kui tiku liikumise nurka puhastamisel muudetakse. Laiemate hambavahede puhastamiseks on parim hambavahehari. Hambavahed puhastatakse igemeni eest-taha liigutusi tehes. Keelt võiksid puhastada inimesed, kelle keele pind on katune või sellel on sügavad lõhed või suured ja pikad papillid (näsad). Seda tehakse hambaharja või keelekaabitsaga.

Korraliku puhastamise järel tunduvad hambapinnad keelega katsudes siledad – see on hammaste puhtuse märk. Apteegist ja hambaarstilt saadavate hambakatu värvimise tablettidega võib kontrollida, milliseid kohti tuleks puhastada veelgi hoolikamalt.

Hammaste hooldamine

Nõuanded sel teemal

Lööve 12 kuusel

Tere,
12 kuusel on tekkinud lööve. Uusi toite saanud ei ole, aga laps on kolmandat päeva ka nohu-köhane.

Üksikud punnid on näol, mis tulevad lihtsalt laikudena ja jätavad imepisikese ...

Kaja Julge

Vastas dr Kaja Julge

Tere,
Infektsioonid on kõige sagedasemad löövete sh nõgeslööbe tekitajad. Põhjus ei tarvitse üldsegi toidus olla, seda enam, et varem ei ole lapsel lööbeid olnud.
Parimat, Kjulge

Loe edasi

Viljatus

Tere!
Kirjutan seoses sellise murega, et olen üritanud mitu aastat rasestuda, kuid pole õnnestunud. Saadan teile analüüsid mis viljatusravi arst tegi. Progesteroon on väga madal ja see võib põhjustada ...

Maie Väli

Vastas dr Maie Väli

Tere!

Loe edasi

Viljatus

Tere!
Kirjutan seoses sellise murega, et olen üritanud mitu aastat rasestuda, kuid pole õnnestunud. Saadan teile analüüsid mis viljatusravi arst tegi. Progesteroon on väga madal ja see võib põhjustada ...

Aivar Ehrenberg

Vastas dr Aivar Ehrenberg

Tervist,
Kui see vereproov tehti tsükli alguses, vastab kõik (v.a prolaktiin) ootustele. Usun, et arst annab teile asjatundlikku nõu, kuidas edasi tegutseda.

Terv,
AE

Loe edasi

Kestev pearinglus juba 3 kuud järjest

Tere, pöördun uuesti teie juurde sama murega. Nimelt on mul pearinglus juba kestnud umbes 3 kolm järjest. See pearinglus tundub nagu maa liiguks mu all või et ma oleksin nagu paadi peal. Mul on väga raske ...

Ain Pajos

Vastas dr Ain Pajos

Minge uuesti teise lasteneuroloogi või psühhiaatri vastuvõtule.

Dr. Ain Pajos

Loe edasi

Neuroloogia ja luu murd.

Näpu luu valesti kokku kasvanud. Dr. Ja Arstid väidavad (nägu arvutis), et kõik on ju korras ja luu on ilusti kokku kasvanud.
Olen 38 ja olen Kindel, et tean ja saan aru kui luu kasvab valesti kokku. ...

Ain Pajos

Vastas dr Ain Pajos

Soovitan pöörduda käekirurgi vastuvõtule.

Dr. Ain Pajos

Loe edasi

Tere.Käisin pea uuringul ja mul avastati väikeste veresoonte haigus ,

MIlline on ravi sellise haiguse korral ja millise arst poole peaksin pöörduma

Ain Pajos

Vastas dr Ain Pajos

Aju väikeste veresoonte haigus on levinud vanemas eas ja seisneb aju väikeste veresoonte kitsenemises ja umbumises tihti seoses muude haigusseisunditega nagu diabeet, vererõhuhaigus , kõrge kolesterool, ...

Loe edasi

5-kuusel beebil tuberkuloosi vaktsiini süstikoht läinud põletikuliseks

Tere!
Minu beebi sai 1- kuuselt tuberkuloosi vaktsiin ja hetkel ta 5-kuune, aga süstekoht ikka põletikuline.

Eda Tamm

Vastas dr Eda Tamm

Tere!

Lapsel võib tekkiga BCG vaktsineerimise piirkonda mõnikord väike põletikuline kolle, mis kattub koorikuga ja aegajalt muutub uuesti põletikuliseks. Enamasti see ravi ei vaja.
Tõenäoliselt ...

Loe edasi

Kolded kilpnäärmes

Tere!

Olen 35-aastane naine ja käisin 15.11 perearsti vastuvõtul seoses tükitundega kurgus. Tükitunne ei ole pidev ja on pigem mandlite juures. Perearst suunas kilpnäärme kontrollimiseks UH-sse ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Ultraheliuuringul on Teie kilpnääre normisuurune (kogumaht u. 12ml), sõlmekesed (kirjelduse järgi pigem tsüstikesed) on samuti suhteliselt väikesed (maksimaalne läbimõõt 1,3cm). Need ei ole ...

Loe edasi

Sperma värvus

Probleem on sperma värvuses ja olekus. Sperma värvus on viimasel ajal kollane ja väga vedel. Kelle poole peaksin pöörduma? Tahaksin selle korda saada.

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Kollase värvuse põhjuseks on enamasti põletik. Tulge meestekliinikus vastuvõtule! Kõige kiirem tee vastuvõtuaja leidmiseks on kodulehel asuva vormi kaudu.

Loe edasi

käe ning jala karva ära kukkumine

küsimus on selles,et mida või kuhu peaksin ma pöörduma sellega et mul vähemalt aasta aega ei kasva käe ning jala karvad kas on see normaalne või peaksin siiski pöörduma kuhugi.

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kui kõik muu on korras - tunnete ennast hästi, nahk on normis ja lööbevaba, menstruaaltsükkel on regulaarne - ei peaks Te karvakasvu vähenemise pärast kuhugi pöörduma. Karvakasv kehal on isikuti ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi