Hammaste proteesimine Autor: Helen Pullisaar

Hammaste proteesimine on puuduvate hammaste asendamine erinevatest tehismaterjalidest (keraamika, plastmass, titaan, kuld jt) valmistatutega. Hammaste puudumine mõjutab kõnet, tekitab vale hambumust, muudab välimuse ebaesteetiliseks. Hammaste ülekoormus võib kiirendada ka olemasolevate hammaste kaotust jms. Juhul kui puuduvaid hambaid ei asendata, hakkab lõualuu sellelt kohalt kõhetuma (luu maht väheneb), muutuvad näo proportsioonid. Proteesimise teel taastatakse normaalne mälumisfunktsioon, kõne ja esteetiline välimus.

Enne proteesimist on vaja ravida olemasolevad hambad ja teha igemeravi. See parandab kogu suu mikrofloorat.

Sõltuvalt defekti suurusest ja patsiendi soovist saab puuduvaid või kahjustunud hambaid asendada või parandada kaht liiki proteesidega: 1) mitteäravõetavad proteesid, st implantaatidele (koesse istutatud tehisjuurtele) toetuvad tehishambad või sillad, kroonid, sildproteesid, šiinimise teel valmistatud sildproteesid, kergsillad, panused, laminaadid, tihvthambad; 2) äravõetavad proteesid, st metallkarkassil büügelproteesid, plastmassist valmistatud plaatproteesid, implantaatidele toetuvad plaatproteesid, kombineeritud proteesid.

Mitteäravõetavaid proteese valmistatakse tänapäeval tsirkooniumkeraamikast, täiskeraamikast, titaankarkassile pealekantud keraamikast, kuldkeraamikast, plastmassist, kroomkoobaltkeraamikast. Neid toestavad kas oma hambad (juhul kui nad on piisavalt tugevad ja defekti ulatus seda võimaldab) või tehisjuured ehk implantaadid (titaanist või tsirkooniumist kruvid). Proteesid on fikseeritud nii, et inimene ise neid eemaldada ei saa. 

Mitteäravõetavaid proteese kasutatakse järgmistel juhtudel:

– Sildproteesid on võimalikud siis, kui ei puudu üle 2–3 kõrvuti asetseva hamba ning silda kandvad hambad ja ige on terved.

– Tehishambakroone kasutatakse siis, kui oma hamba krooniosa on kahjustunud või ebaesteetiline.

– Tihvthambaid valmistatakse juhul, kui hamba krooniosa on kahjustunud kuni igemeni, aga juur on veel piisavalt terve ja tugev.

– Laminaatidega korrigeeritakse hamba välimust, kui hamba krooniosa on küllalt terve.

– Panustega taastatakse hambakrooni osa siis, kui hambaauk ei ole liiga suur, nii et oleks vaja tehiskrooni.

– Šiinimise teel seotakse liikuvaid hambaid ja puuduva hamba kohale valmistatakse plastmassist või komposiidist tehishammas.

– Implantaatproteesid (kroonid, sillad, spetsiaalsete fiksaatoritega äravõetavad proteesid) toetuvad tehisjuurele, mis on istutatud lõualuusse.

Mitteäravõetavate proteeside eelised on selles, et nad on kindlalt fikseeritud, hoiavad luu mahtu (luu ei kõhetu), ei hõõru limaskesti, on esteetilisemad ning tugevdavad nõrku hambaid. Samas on mitteäravõetavatel proteesidel ka puudusi: sildproteeside puhul peab lihvima terveid hambaid (närvipõletiku risk), tihvtköndi või -hamba kasutamise korral võivad tihvtid või juured murduda, keraamika võib puruneda ja seda on raske parandada. Selliste proteeside korral suureneb ka kaarieseoht krooniservade piirkonnas, sest sildade alt on tülikas puhastada.

Äravõetavad proteesid on valmistatud peamiselt kas metallkarkassile lisatud plastmassist või ainult plastmassist. Äravõetav protees koosneb igemeosast ehk “sadulast” ja sellesse kinnitatud plast- või keraamilistest tehishammastest. Kui osa oma hambaid on säilinud, kinnitatakse protees metallkonksudega oma hammaste külge, et see paremini paigal püsiks. Võimalik on ka kombineeritud proteesimine, mille puhul äravõetav protees on seotud mitteäravõetava proteesiga (oma hamba krooniga). Selline lahendus võimaldab valmistada esteetilisemaid ja paremini koormust jagavaid proteese. Äravõetavaid proteese saab toestada ja fikseerida ka implantaatidega (tehisjuurtega), kasutades spetsiaalseid fiksaatoreid või lukke.

Kõikide hammaste puudumisel valmistatakse plastmassist totaalprotees plast- või keraamiliste hammastega. Osalise hambutuse korral sobivad lihtsad plaatproteesid, mis on valmistatud plastmassist ja tehishammastest ning millel on küljes metallkonksud.

Büügelprotees valmistatakse metallkarkassile kas painutatud või valatud konksudega, millele on lisatud plastmassist igemeosa ja tehishambad.

Äravõetavaid proteese saab inimene suust eemaldada, et neid puhastada ja võimaldada ka igemeil taastuda. Puhastama peab proteese pärast iga toidukorda ning kindlasti ka hommikul ja õhtul. Suust äravõetud plastproteesi peab hoidma niiskes keskkonnas (nt niiskes taskurätikus või vatis spetsiaalses karbikeses). Plastproteese ei ole hea pesta hambapastaga, sest selle abrasiivsus kahjustab plastmassi pinda. Soovitatav on kasutada näiteks nõudepesuvahendit ning seejärel protees korralikult loputada. Müügil on ka spetsiaalsed proteesipuhastustabletid, mis asetatakse veeklaasi koos hambaproteesiga.

Äravõetavate proteeside eelisteks on soodsam hind, võimalus lisada kergesti uusi hambaid ja olemasolevaid parandada. Äravõetavatel proteesidel on järgmised puudused: koormavad limaskesti (igemeid), kallutavad olemasolevaid hambaid, tekitavad sagedamini igemepõletikku, kulutavad oma konksudega olemasolevaid hambaid, liiguvad söömisel, lähevad kergemini katki. Iga 4–5 aasta järel tuleb teha uued äravõetavad proteesid.

Hammaste proteesimine Implantaatprotees.

Nõuanded sel teemal

Rippuv nahatükk munandite taga

Tere,

Selline u. 1cm pikkune nahariba aastaid olnud,ei mäletagi millal tekkis,valus ega ebamugavusi ei tekita. Millega tegu? Kirurgiliselt lihtsasti eemaldatav? Kas see võib põhjustada ka ...

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Naha teema on PSA tasemest täiesti lahus. PSA sellisel tõusul on kolm põhjust eesnäärmepõletik, eesnäärme oluline suurenemine ja kasvaja. Nahahaiguste arst aitab näsaga kui vajalik.

Loe edasi

Первичная аминорея

Здравствуйте!Меня зовут ..., я из России г.Пенза ,случайно на сайтах нашла ваш почтовый адрес с положительными отзывами!К сожалению у моей дочки первичная аминорея ,ей 15,5 лет. В местных больницах к сожалению ...

Galina Litter

Vastas dr Galina Litter

Uvažajamaja Mama

Ja s detmi ne zanimajus. Sovetuju zabronirovatj vremja na prijom dr Ele Tammemäe, dr detskii ginekolog.
itk.ee
Registratuur ja info 666 1900
Dr Ele Tammemäe, ...

Loe edasi

Suguti lukul punane plekk

Tere

Umbes paar nädalat tagasi ilmus suguti luku pealisosale ca 0,5 ruutsentimeetri suurune punakas laik.
Olen olnud vahekorras viimased 7 aastat (visiit kooselu). Partneri vanus 63. ...

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Ilma retseptita on saada klotrimazool kreem, mis aitab seenest tingitud põletike puhul. Ülejäänud siiski retseptiga ja vajavad arsti visiiti. Hügieeni teemad ka olulised.

Loe edasi

HPV ja soolatüükad

Tere!
Kas HPV vaktsiinist võiks olla kasu (soolatüügaste vastu või muul moel) 17-aastasele noormehele, kellel on soolatüükad? Ma eeldan, et siis on tal viirus juba ju organismis olemas.

Eda Tamm

Vastas dr Eda Tamm

Tere!

Inimese papilloomiviirusi ( HPV) on üle 150 erineva tüübi, millest väike hulk põhjustab genitaaltrakti pahaloomulisi kasvajaid ja teravaid kondüloome.
Olemasolevad vaktsiinid ...

Loe edasi

Perearsti kirjutatud rahustid

Tere, kui kaua tohib perearst patsientidele välja kirjutada paroxetini ja xanaxit?
Kas on võimalik, et 10a järjest ilma vahepealsete uuringute ja küsimusteta?

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Sõltub patsiendi seisundist ja muudest asjaoludest. Kui kõik toimib, enesetunne hea, siis nii tehakse. Iga kord, kui arst ravimi kirjutab, mõtleb ta hollega poolt ja vastuasjaolud läbi. Kui ...

Loe edasi

Punetised

Tere, nahale tekib algul punane laik v punn, mis ajajooksul muutub suuremaks, paksemaks ja väga kuumaks. Levib üle kogu keha, punetised alati erineva suurusega ja alati väga kuumad. Punetised kestavad ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Punetav laik ei ole veel punetised, see on viirushaigus. Kirjelduse ja pildi alusel paistab olema nõgeslööve e urtikaaria. Sellel on väga plaju põhjuseid- toit, ravimid, hügieenitarbed, külm, ...

Loe edasi

tulitav tunne peenises 2

Eelmine küsimus:
"Tere!

Tegin teie kliinikus mehetervise süvauuringu, kõik analüüsid olid korras, tegin ka kõik suguhaiguste analüüsid. Kõik oli korras.
Peenises kusetorus tulitav ...

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Saan siit soovitada vaid ilma retseptita ravimeid - võite teha näiteks ibuprofeeni ravikuuri, 10 päeva, 2 korda päevas. vajadusel lisada magu kaitsev preparaat.
Kui probleem püsib, siis järelikult ...

Loe edasi

Valged tükikesed ülepäeviti peenisel

Tere ,umbes3 kuud tagasi purunes kondoom olles vahekorras ,3 nädalat tagasi oli tunda et peenise ots on tundlikum oli nagu jahedust tunda ja ülepäeviti oli näha ka valgeid tükikesi peenise peal ,eesnahal. ...

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Ilmselt siis ikkagi eesnahapõletik. Tulge meestearsti vastuvõtule. Eesnaha alust enne visiiti 24 tundi mitte pesta ja kaasa ka hommikune esmasjoa kuse analüüs.

Loe edasi

põletav tunne peenises

Tere!

Tegin teie kliinikus mehetervise süvauuringu, kõik analüüsid olid korras, tegin ka kõik suguhaiguste analüüsid. Kõik oli korras.
Peenises kusetorus tulitav tunne, vahepeal laheb ...

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Klamüüdia, eriti kui ravi jääb hiljaks, võib käivitada ka lisasugunäärmete põletiku. Antud juhul peaks kindlasti välistama eesnäärme ja seemnepõiekeste põletiku võimalused. Kui tulete meestekliinikus vastuvõtule, ...

Loe edasi

Vasaku jala pitsitus ja parema puusa liigese meeletu valu peale kõndimist.

Vasaku jala pitsitus ja parema puusaliigese meeletu valu iga päev, peale kõndimist.

Käisin ka mrt-s korralises uuringus ja vastus tuli selline ei tea kas on sealt midagi näha.

Saadan ...

Ain Pajos

Vastas dr Ain Pajos

Kirjelduse järgi esinevad nii lülisamba kaela kui ka nimmeosas laialdased ealised degeneratiivsed muutused nii lülide, lülidevaheliste liigeste kui ka diskide osas, mõned sellised et võivad põhjustada ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi