Immuniseerimiskava Autor: Marje Oona

Immuniseerimiskava on riigis kehtiv kava, milles määratakse riigi kulul tehtavad vaktsineerimised, samuti vaktsineeritavate vanuserühmad ja vaktsineerimiste ajavahemik. Immuniseerimiskava koostamise aluseks on teadusuuringute tulemused ning põhimõte, et igal lapsel on õigus saada riigi kulul kaitse ohtlike nakkushaiguste vastu. Immuniseerimiskava täiendatakse ning muudetakse vastavalt vajadusele ja riigi võimalustele. Vaktsineerimine on vabatahtlik. Eestis vaktsineeritakse lapsi immuniseerimiskava alusel kokku 11 nakkushaiguse vastu. Need haigused on tuberkuloos, B-viirushepatiit, rotaviirusnakkus, difteeria, teetanus, läkaköha, lastehalvatus, hemofiilusnakkus, leetrid, mumps ja punetised. Lisaks võimaldatakse täiskasvanutele riigi kulul difteeria ja teetanuse vastaseid kordusvaktsineerimisi ning vajaduse korral vaktsineeritakse marutõve vastu. 

Vaktsineerimisega alustatakse noorimast vanuserühmast, mille kohta on teada, et vaktsineerimine on tõhus ja ohutu. Süstidevahelised intervallid ei tohi olla lühemad minimaalsetest lubatavatest ajavahemikest. Samas kui need on mingil põhjusel pikemad immuniseerimiskavas ettenähtutest, ei tee see eelmiste vaktsiinisüstide toimet olematuks, kuid jätab lapse vahepealsel ajal optimaalsest kaitsest ilma. Tänapäeval on kasutusel mitmed kombineeritud vaktsiinid, mille eeliseks on võimalus saada kaitse nakkushaiguste vastu vähemate süstetorgetega, kuid sama tõhusalt kui ühekaupa manustades. Kombineeritud vaktsiinid ei koorma immuunsüsteemi.

Tänapäevastes kombineeritud vaktsiinides on palju vähem antigeene kui nakkust tekitavates mikroobides või varem kasutusel olnud vaktsiinides. Näiteks difteeria, teetanuse, läkaköha, hemofiilusnakkuse ja lastehalvatuse eest kaitsvas kombineeritud vaktsiinis on kokku vähem kui 25 antigeeni, samas oli rõugevaktsiinis ligikaudu 200 antigeeni ning läkaköha tekitavas bakteris on umbes 3000 antigeeni.

Vaktsineerimine algab tuberkuloosi- ja B-viirushepatiidi vastaste kaitsesüstidega. Tuberkuloosi vastu süstitakse 1–5 päeva vanustele lastele BCG-vaktsiini vasakusse õlavarde nahasisesi. Mõne nädala möödudes võib süstekohale tekkida sõlmeke, millest eritub mäda. Süstekohta on vaja siis puhastada, muud ravi see ei vaja. Tuberkuloosivaktsiin kaitseb väikelapsi raskete tuberkuloosivormide eest, kuid ei anna siiski eluaegset kaitset. BCG-vaktsiini korduv manustamine nakkuskaitset ei tõhusta ja seetõttu seda ka ei tehta. 

B-viirushepatiidi vastane vaktsineerimine koosneb kokku kolmest süstist. Esmakordselt manustatakse B-hepatiidi vaktsiini esimese 12 elutunni jooksul, nii kaitseb see ka võimaliku emalt saadava nakkuse eest. Teine ja kolmas B-hepatiidi vaktsiini süst tehakse vastavalt 1 kuu ja 6 kuud pärast esimest süsti. B-hepatiidi vaktsiin annab väga pikaajalise tõvekindluse, seetõttu ei vaja imikueas vaktsineeritud lapsed 12-aastasena B-hepatiidi vaktsiini kordussüste. 12-aastasena vaktsineeritakse neid lapsi, keda imikueas pole vaktsineeritud.

Rotaviirusnakkuse vastu hakatakse vaktsineerima alates 2 kuu vanusest ning seda vaktsiini manustatakse suu kaudu.

3 kuu vanuses alustatakse vaktsineerimist viie haiguse – difteeria, teetanuse, läkaköha, lastehalvatuse ja hemofiilusnakkuse vastu. Nende haiguste vastase immuunsuse kujundamiseks on vaja vaktsiini lapseeas korduvalt manustada. Alates 2008. aastast on Eestis kasutusel oluliselt vähem kõrvaltoimeid põhjustav kombineeritud vaktsiin, mis sisaldab atsellulaarset ehk rakutut läkaköhavaktsiini ning süstitavat lastehalvatusevaktsiini. Difteeria- ja teetanusevaktsiini süsti soovitatakse korrata ka täiskasvanueas iga 10 aasta järel. Läkaköhavaktsiin ei kujunda eluaegset immuunsust, samuti ei tee seda ka läkaköha läbipõdemine. Läkaköha on kõige ohtlikum imikueas, kuid on tõsine haigus ka täiskasvanutel, kes haigust põdedes võivad omakorda nakatada lapsi. Seetõttu kaalutakse võimalust rakendada läkaköha suhtes samasugust immuniseerimiskava nagu teetanuse ja difteeria puhul. 

Leetrite, mumpsi ja punetiste vastu vaktsineeritakse 1 aasta vanuselt ning kordussüst tehakse 13 aasta vanuselt. Selleks et kõige tõhusamalt ära hoida leetreid, mumpsi ja punetisi ning nende tüsistusi, on vaja vaktsineerimisega alustada väikelapseeas, sest üksnes nooruki- ja täiskasvanueas tehtava vaktsineerimisega ei õnnestu küllaldaselt vähendada ei kaasasündinud punetistega laste sündi ega mumpsist tingitud viljatust.



Vt ka immuniseerimine.    

Immuniseerimiskava * Tehakse kuni aastani 2015 varem vaktsineerimata lastele.

Seotud teemad

Nõuanded sel teemal

Lapse lööve

Sooviksin teada mis lapsel on. Kehal tekkis lööve nädal tagasi. Algul jalgadele siia sealt kadus nüüd on tussu juures kohutav ja edasi liikunud rindade juurde.
Kurk on mädane ja tohutult punane.

Kaja Julge

Vastas dr Kaja Julge

Tere,

Ainult pildi alusel on raske hinnata, kas haigusest või ravimist põhjustatud lööbega.
Kas tegemist on streptokokist põhjustatud tonsilliidiga/angiiniga või mononukleoosiga??
Loe edasi

B gripist taastumine

Tere. Põdesin eelmisel nädalal B grippi - oli kõva köha ja 38 palavik. Palavik oli 5 päeva, nüüdseks on enamvähem ka köha üle läinud.
Küll aga on tekkinud pärast palaviku kadumist meeletu iiveldus ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Pärast B-gripi põdemist võib taastumine võtta aega, eriti kui haigus oli raske ja palavik kestis mitu päeva. Peale palavikku esinev iiveldus, nõrkus ja söögiisu puudumine võivad olla seotud ...

Loe edasi

Nõrkus kaalu kadu sassis verepilt hiv +

Ma ei oska enam kusagilt abi leida
Mul on oma infektsionist lääne tallinna haiglas aga paistab et see on rohkem formaalsus

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Teie kirjeldatud sümptomid – kaalulangus, nõrkus, jõuetus ja segased vereanalüüsid – viitavad sellele, et teie tervis vajab kiiret ja põhjalikku hindamist. Kuna teil on HIV ja varasem tugev ...

Loe edasi

Lapsel tõusnud CRP ja pidev haigestumine

Tere!
Laps on juba üle kuu aja vahelduva eduga haige ning kõrges palavikus. Vahepeal on paar päeva terve ja siis jälle tõuseb palavik. Palavik hästi allub alandamisele. Eelmisel korral käisime arstil, ...

Kaja Julge

Vastas dr Kaja Julge

Tere,

Ilmselt korduvad infektsioonid lühikese aja jooksul. Kui esimene kord oli hingamisteede viirusinfektsioon, siis teisel korral ikkagi bakterist põhjustatud infektsioon. Kui uriini analüüs ...

Loe edasi

CMV IgG QN on 117 kU/L.

Mida selline analüüsi vastus näitab? Arsti vastuvõtt alles 06.03.

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
CMV IgG QN 117 kU/L tähendab, et teil on tsütomegaloviiruse (CMV) vastased IgG-antikehad veres. See viitab varasemale kokkupuutele viirusega ja näitab, et teil on immuunsus CMV vastu.

Loe edasi

C-hepatiit

Tere!

Õpin hetkel hambaraviassistendiks ning olen praktikal. Umbes paar päeva tagasi tuli kliinikusse patsient kellel oli c-hepatiit. Protseduuri läbiviimise ajal olin kõrval ning assisteerisin ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere!

C-hepatiit levib peamiselt nakatunud vere kaudu, näiteks süstlanõelte jagamisel või vereülekandel. Hambaravikabinetis on teoreetiliselt võimalik nakkusohu allikas verepritsmete kaudu, ...

Loe edasi

3-aastasel lapsel kehal punased täpid

Tere! Neljapäeva õhtul tekkisid näole punased punnid, eile kätele ja tänaseks on jalad punaseid punne/täppe täis. Mida teha, kuidas käituda? Lapsel palavikku pole.

Kaja Julge

Vastas dr Kaja Julge

Tere,

Ainult nende piltide alusel ei saa kuidagi öelda, millega tegemist ja seega ei saa ka ravisoovitusi anda.
Kjulge

Loe edasi

Sügelev lööve

Nahale tekkisid puntavad sügelevad punnid. Tekib ajas juurde. Kui katki sügada siis tekib justkui auk/kraater. On ka lisaks palavik ja kehv enesetunne

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Põhjuseid võib olla väga erinevaid. Oletada ei saa, soovitan pöörduda perearsti vastuvõtule.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Loe edasi

Vaktsiin

Tere.Käisin esmaspäeval lapsega 2a.vaktsiini saamas järgmisel päeval oli süsti koht punane ja paistes kas see on loomulik.

Eda Tamm

Vastas dr Eda Tamm

Tere!

Vaktsineerimise järgselt võib esineda lokaalne reaktsioon.
Kui see lapsele valu teeb võib manustada paratsetamooli.

Loe edasi

Tuulerõugete vaktsiin

Tere!
Vaktsineerisime 3 aastase lapse tuulerõugete vaktsiini 1 doosiga nüüdseks 3 kuud tagasi. Algselt pidime teise doosi tegema 8nädala möödudes, aga erinevatel põhjustel ei jõudnud. Kui pikk vahe ...

Eda Tamm

Vastas dr Eda Tamm

Tere!

Tuulerõugete vaktsiini kahe doosi vahe on soovituslik minimaalselt 8 nädalat.

Kui see vahe venib pikemaks, siis see ei ole probleemiks. Võite teise doosi teha edaspidi ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi