Lapse raud madal 02.08.24 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere

Käisime 2a6k vanuse lapsega vereproovi andmas. Tulemused olid meie jaoks ehmatavad, just ferritiini tase. Ferritiini tulemus 1.9 ug/L. Arst määras Ferrum Lek'i rauasiirupi kolmeks kuuks, 5 mg päevas ning palus siis analüüsi korrata. Nüüd oleme kuu aega andnud siirupit , kuid mulle tundub et olukord justkui läheks halvemaks. Laps on näost väga kaame, silmad tunduvad väsinud, suuümbruse dermatiit, küüned lagunevad, käed ning jalatallad ajavad nahka. Olen üle vaadanud lapse toitumise ja jälgin, et tal oleks vajalikud toiduallikad kaetud. Kas on veel vara mingeid tulemusi oodata või peaksime me siiski edasi uurima madala ferritiini põhjust? Kas niivõrd madal ferritiin võib tekkida lihtsalt toitumise ja pidevate infektsioonide põdemisel? Laps alustas aasta tagasi lastehoius ja enamus aastast oligi haige. Panen ka siia kõik tulemused mis olid normist väljas.
MCV 73,3fL
MCH 23 pg
RDW-CV 17,6% (üle normi)
Kreatiniin 21 umol/L
Ferritiin 1,9 ug/L
Ascaris IgE 0,89 kU/L

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Hematoloogilise uuringu hindamiseks tuleb näha tervet uuringut, üksikparameetrite alusel järeldusi teha ei tohi. Samuti pole põhjust ravida laborinäitu, vajalik oleks ravida aneemia põhjust.

Soovitan teha lapsel vereproovi uuesti ja samuti ferritiini kontrollida. Ja kindlasti ei tohi seda uuringute teha nn näpuverest, see annab sageli valesid tulemusi. Tuleks anda veeniveri ja kontrollida näidud üle. Kui leid viitab rauavaegusele, siis alustada võimalike rauapuuduse põhjuste läbimõtlemisest (lapse toiduvalik, võimalikud muud kaasuvad haigused).

Lugupidamisega
Marge Kütt