menopaus? 28.08.03 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen 44 a. Viimane menstruatsioon oli juuni alguses. On ennemgi olnud vahesid kuni 40 päeva. Juuli kuul hakkasid kuumahood ja kestavad siiani. Päeval ikka päris tihedalt ja öösel kuni 5 korda. Kas see võib olla seotud menopausiga? Rasedustest oli negatiivne. Arsti järjekord jõuab alles septembri keskel.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Reeglina menopausi algus võib olla alates 45 aastast, samas algavad sümptomid võivad alata mitu aastat varem. Teie poolt kirjeldavad sümptomid sobiksid preklimakteerilisele perioodile. Menopausi saab diagnoosida tagasiulatuvalt, kui viimasest menstruatsuioonist on möödas 12 kuud. Enne seda perioodi võivad menstruatsioonid muutuda ebakorrapärasteks ja lisanduvad kaebused. Samas ei ole võimatu ka sel perioodil rasestumised, küll harvadel juhtudel. Seega korrake 1 nädal möödudes veelkord rasedustest ja pöörduge arsti poole nagu teil aeg on olemas. Kui rasedus on välistatud, siis soovitaks teil hormoonasendusravi, kui teil selleks ei ole vastunäidustusi.Dr.Kadastik