kunstlik viljastamine? 23.11.06 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Olen 27a. 3a.pole õnnestunud rasestuda. Mõni nädal tagasi tehti munajuhade läbivuse kontroll-üks juha on liiteid täis,teisel olnud üks sõlmeke ja see saadi lahti.(10a.tagasi avastati klamüüdia). Nüüd ütles arst,et peab proovima veel ise rasestuda,kuigi ei tea kunas liide tagasi kasvab ja emakavälise viljastumise protsent on kõrge. Kunstlikusse viljastamisse mind aga veel jutule ei võetavat? Kas see tähendab,et pean veel u. pool aastat ise proovima rasestuda,siis tehakse uuesti laparoskoopia ja siis vastavalt tulemustele pean veel ootama või võin minna kunst.vilj.,mis võtab ju omakorda aega?
Kas on ikka õige,et kunst.vilj. mind juba jutule ei võeta? (samas olen kuulnud, kui terve naine soovib last ilma meheta ja temale see võimaldatakse).
Vanus ju ei oota. Palun aidake!

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Kahjustatud munajuhades on takistatud sugurakkude edasiliikumine ja viljastumine.Raske prognoosida,kui suur see kahjustus ühes munajuhas on.Kui aga m.tsükkel on täiesti regulaarne ja partneri sperma korras,võiks tõepoolest proovida poole kuni ühe aasta jooksul viljastuda.Kunstlik viljastumine jääb tõepoolest viimaseks variandiks.Aga samas olete ikkagi Teie ise otsustaja ja keegi ei keela Teil kasvõi kohe selle sooviga Elite kliinikus dr.Sõritsa või Tartu Naistekliinikus dr Ehrenbergi poole pöörduda.Edu soovides,Maie Väli