Akne tekkepõhjused ja selle ravi võimalikud mõjud järglastele 05.11.22 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Palun teilt kommentaari (tsüstilise) akne tekkepõhjuste osas.

Miks see tekib naisterahval juhul kui haigestunu on terve elu puhtas keskkonnas elanud, pole suitsetaja olnud ega mingeid aineid tarbinud?

Kas see on geneetiline haigus ja põlvest põlve päranduv?

Kas selle tekkes mängivad rolli rohkem ema või isa geenid ja elu jooksul kokku puutumine erinevate saasteainetega nagu suitsetamise puhul või kokkupuutumine põllumajanduskemikaalide ja -väetistega?

Kas 10+ a peale roaccutane ravikuuri (lisaks nende 10 a jooksul kasutatud kõik teised akne ravimid) läbimist peaks kartma, et see ravim on munarakke kuidagi selliselt kahjustanud/jälje jätnud, et sünnib haige (ükskõik milline haigus) laps. Milline on tõenäosus, et peale seda haigust ja selle ravi sünnib terve laps juhul kui muid probleeme pole olnud tervisega ja elanud tervislikult kogu elu?

Lugupidamisega

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tsüstilise akne põhjus ei ole täpselt teada, kuid arvatakse et teatud ravimid võivad soodustada aknet(nt kilpnäärme ravimid), suureneud meesuguhormoonide hulk organismis, mõningad hormoonravimid(mitte rasestumisvastased pillid), teadmata põhjusel muutused kehas reageerimises aknet tekitavale bakteritele.
Teie akne ravi on raseduse ajal vastunäidustatud. Kui plaanite rasestuda, siis 1 kuu peate olema ravivaba. Edaspidi teie tulevast last ravi ei mõjuta. Geenidega seda haigust ei seostata. DRKadastik