Tupeseen raseduse ajal 12.12.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Olen 19+2 nädalat rase ja tupeseen on olnud alates 6. rasedusnädalast vahelduva eduga tugevamalt- vähem väljendunud. Hetkel kohati ka kõndimine valulik, vahekord valulik juba pikalt. Nädal tagasi kasutasin Canesten ühekordset vaginaalsuposiiti. Kas tohiksin seda korrata või kasutada koheselt klotrimasooliga küünlaid-kreemi või peaksin ootama, et ehk veel mingi hilisem raviefekt.
Uriiniproovis ka põletikunäitaja kõrge, samas sealt sümptomeid ise ei tähelda. Kas see võib olla tupeseenest ja mis ravimit soovitate?

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Kahjuks sagenevad seenpõletikud seoses rasedusega, kui selleks on soodumus. Päris välja seent ravida ei saa, kuna tegemist on tupes keskkona häire ja seene ülevohamisega. Kõik ravimid, mida kasutatakse, aitavad seene vohamist maha suruda. Raseduse ajal ei sobi supressioonravi suukaudsete kapslitega.Võite korduvalt kasutada Canesten küünalt ja Klotrimasoli kreemi. Vahekorraga ei tohi kiirustada, sest ka see võib uuesti soodustada keskkonnahäiret. Kindlasti on edasiselt soovitav kasutada libestit nt. Lactacydi oma, kuna see sisaldab ka piimhappebaktereid. Pesemiseks kasutage kindlasti intiimgeeli. Võite raseduse lõpuni võtta igapäevaselt suukaudseid probiootikume. Püüdke vältida süsivesikuterikast toitu, nisujahutooteid. Tarbige rohkelt vedelikku ja fermenteeritud hapendatud toite. Kui tunnete kipitust-sügelust, sis sobib tupe piirkonda loputada söögisoodalahusega ( 1 teelusikas soodat kruusile veele).