Menstruatsioon (ja pigem selle võimalik lõpetamine) 19.05.24 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Mu menstruatsioon algas esimest korda umbes aasta tagasi, ja ma koguaeg lootsin et kunagi see lihtsalt äkitselt ei alga enam; minu jaoks on see üks nädal igas kuus täiesti kohutav– mitte midagi ei saa teha ju! ei saa tõusta püsti normaalselt, ei saa normaalselt trepist käia, jne. Ja see pole mulle isegi vajalik: vaatamata mu noorele vanusele olen ma siiski väga teadlik mille jaoks menstruatsioon vajalik on– selleks, et lapsi saada. Aga ma isegi kunagi ei kavatse neid saada! Võite küll selle peale öelda, et minust on lapsik nii ennatlikke järeldusi teha, aga isegi kui ma mingil põhjusel oma meelt peaksin muutma, ei kavatseks ma ise seda last 9 kuud kanda vaid pöörduksin lastekodusse.
Seega minu küsimus on: kas on mingit, ükskõik millist viisi et ma saaksin lõpetada veritsemise? Krampe mul kunagi ei esine, seega sellest on suva. Ma olen kuulnud, et mingid beebi pillid aitavad menstruatsiooni ära hoida/teha nii et see on mitte nii regulaarselt...?
Ma pöördun teie poole, sest ema käest on sellist asja veidi imelik küsida (isa käest veel imelikum) pluss ma lihtsalt tõesti ei taha seda veritsemist taluda.

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Olete väga noor, et hormoontablette võtta ja sellepärast neid väga ei soovitaks. Aga see on teie valik. Kõige ohutum oleks proovida nn.minipille, mis ei soodusta ajas trombiriski. Iga päev on oluline võtta regulaarselt 1 tablett enam-vähem samal ajal. Pillid muudavad emaka limaskesta ajas õhukeseks ja veritsused muutuvad üliväheseks või olematuks. Pillide võtmist alustatakse menstruatsiooni esimesest päevast ja edasi võetakse iga päev ning veritsusi ei arvestata. Esimestel kuudel võib esineda pikemaid määrimisi, mis on normaalne ja nendest ei tohi välja teha. Kui minipille olete kasutanud 3-4 kuud ja kõik on kontrolli all ehk enesetunne on hea ja veritsusi praktiliselt ei ole, siis on võimalik paigaldada käsivarde väike implantaat, mis asendab igapäevast tabletivõtmist. Implantaadil on sama toime ning see paigaldatakse paikses tuimestuses 3 aastaks. Peale kasutusaja lõppu saab seda taas vahetada.