menopausi eelne aeg? 29.05.24 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 51 aastane ja viimase aasta jooksul on menstruatsioon olnud enam vähem kolmekuuliste vahedega. Nüüd märtsist on tekkinud aga mure jalgade tursetega. Jalad lähevad õleni turse. Mingisuguseid ravimeid ega hormoone ei tarvita. Kas see võib kuidagi olla seotud menopausi eelse ajaga? Kui jah, siis kuidas jalgade turseid ära hoida saab?

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Olete perimenopausis ehk ülemineku eas. Munasarjade aktiivsus on kõikuvam ning madalama östrogeeni tasemega, hormonaalsete kõikumistega võib kaasneda palju erinevaid sümptomeid. Vedeliku peetus võib sellega seotud olla.
Teil on soovitav teha üldine tervisekontroll oma perearsti juures ( südame, neerude kontrool, vererõhk jm.).
Samuti on soovitav oma kaebustega pöörduda naisteartsi poole. Võimalus on proovida hormoonasendusravi, mis aitab toetada vedeliku ainevahetust ja vältida liigset vedelikupeetust ( nt. Angeliq).