Tsütoloogiaproov emakakaelast 05.06.24 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Mure nimelt selline , et minu emakakaela proovid ei olnud korras. Arst ütles, et tuleksin juulis tema vastuvõtule, et siis vaatavad kas jään jälgimisele või teevad kolposkoopia. Mulle endale tundub, et proovid pole korras ja kardan, et mul on juba vähieelne seisund mis vajab kiiret tegutsemist. Käin aastaid end korralikult kontrollimas, algul käisin igal aastal , kaks aastat tagasi kui proovis selgus, et rakumuutused olid juba toimunud ,siis hakkasin ma käima 7-8 kuu tagant kontrollis. Mul on ka hpv 18 ja eelmisel aastal lasin end vaktsineerida.

Minu diagnoos:

Tsütoloogiline materjal emakakaelast Atüüpilised lameepiteeli rakud, ei saa välistada high-grade lamerakulist intraepiteliaalset lesiooni (ASC-H)
Lameepiteelirakud
Lameepiteelirakud: reaktiivsete muutustega lameepiteelirakke, atüüpilisi lameepiteelirakke Silinderepiteelirakud: normipärased

Proovimaterjali adekvaatsus: adekvaatne

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Antud vastuse järgi on teil vajalik teha kindlasti kolposkoopia. Kolposkoopias täpsustatakse teie emakakaela olukord ja otsustatakse ravi suhtes. Kui tegemist on keskmise või raske astme vähieelse seisundi ehk düsplaasiaga ( CIN 2 või CIN 3), siis on soovitav haigestunud emakakaela osa eemaldada ehk teostada konisatsioon.
Kui tegemist on kerge astme muutustega ( CIN 1), siis operatsiooni teha ei ole vaja ja järgmine kontroll on aasta pärast. Kerge astme muutuste ja HPV kandluse korral on oluline regulaarne kontroll ning ajas võib keha ise kergetest muutustest ja HPV-st vabaneda. Keskmise või raske astme puhul on soovitav teha operatsioon.