Kas see on menstruatsiooni alguse puhul normaalne? 19.06.24 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Menstruatsioon ja tsüklid (28päeva) on mul regulaarsed. Üle ühe või kahe tsükli algab mul menstruatsioon väga piinarikkalt: väga halb enesetunne, oksendamine, tugev valu alakõhus, kõht lahti, higistamine, külmatunne, õhupuudus ja kokkukukkumistunne. Kas see on normaalne või peaks pöörduma arsti poole?
Seni olen võtnud valuvaigisteid nagu Paratsetamol ja Ibumetin. Pille ei võta.
Lisaks on ka küsimus pillide kohta. Kas nende regulaarne võtmine võiks aidata menstruatsioonivalu ja seda iiveldus leevendada? Kas pillide väljakirjutamiseks peaksin pöörduma naistearsti poole või kuhugi mujale?

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Teil on tegemist premenstruaalse sündroomiga ( PMS), mis on individuaalselt tugevam reaktsioon tsüklilistele hormonaalsetele muutustele. Kui erinevad enesetunde muutused leevenduvad seoses menstruatsiooniga ja tekivad uuesti enne järgmist menstruatsiooni, siis on tegemist PMS-ga. Kindlasti soovitan alustada rasedusvastaste tablettidega, kui teil ei ole lähiajal raseduse plaani. Soovitav on kasutada pikema võtmise tsükliga madala hormoonisisaldusega pille nagu Yaz või minipill Zlynda ( 24+4). Kui paari kuuga enesetunne enne menstruatsiooni oluliselt ei parane, siis on võimalik samade pillidega jätkata, kuid jätate ära hormoonivabad tabletid ehk võtate 24 ja kohe edasi järgmised 24 hormoonisisaldusega tabletid jne. Sellega seoses kaob teil ära tavapärane tsükkel, veritsusi ega hormoonitaseme langust ei esine ja PMS ei teki.