Veregrupi muutumine 04.07.24 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Mure järgmine, nimelt olen olnud terve elu A+ veregrupiga, 2013a olin rase, tehti veregrupi määramine, oli A+, vahepeal olen palju kordi olnud veredoonor, seal tehti veregrupi määramine, tulemus A+. Nüüd 2024 rasestusin, tehti veregrupi määramine, tulemuseks A-, ütlesin ämmaemandale, et mul koguaeg olnud A+, et kuidas see nüüd muutus, suunas uut testi tegema, ikka vastus A-, vastuvõtt mul nädala pärast siis räägin sellest kindlasti uuesti ämmaemandaga. Hetkel olen aga väga segaduses ja mures, kuidas ja kas selline asi on võimalik, et 33a olen olnud ühe veregrupiga ja järsku reesuskehad muutuvad teiseks? Kas on lihtsalt vereproov valessti testitud?
Ette tänades.

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Veregrupp ja reesusfaktor on geneetiliselt määratud. See ei muutu elu jooksul. Verre võivad tekkida antikehad, kuid need on sagedasemad reesus negatiivsetel ja vahel O veregrupiga inimestel. Võib olla olete valesti aru saanud ehk negatiivsed on antikehad?
Määrame inimesel seoses antud analüüsiga kolme asja: veregrupp, reesusfaktor ja antikehade esinemine. Teil peaks olema vastuseks: A reesus positiivne ja antikehad negatiivsed. Lühendatult: A rh+ AK neg.