Suguhaigused 25.09.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Paar kuud tagasi on tekkinud tupepiirkonda väikesed nahaga samat värvi nahast moodustised/ künkad, mis ei ole siiamaani ära kadunud. Internetist natuke uurides, arvan, et tegu on genitaaltüügastega (?). Asuvad nad nö "reas" üksteise kõrval, kuid esineb ka tupehuulte peal ning siseseinadel. Valu nad ei tee, ega sügele kuid ennast lihtsalt häirib. Mainin ka veel, et aasta tagasi diagnoositi genitaalherpes, kuid võin 100% väita, et tegu ei ole genitaalherpese sümptomitega kuna tean, kuidas mul endal isiklikult herpes vahest välja lööb. Lööb välja väga valulike villide ning valuliku urineerimise näol kuid need sümptomid mul hetkel kaebuseks ei ole. Arvasin, et kaovad ise ära, aga mitu kuud on möödas ning midagi muutunud ei ole. Mida ette võtma peaksin, et antud probleemist lahti saada?
Aitäh!

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Olete sugulisel teel nakatunud HPV madala riski tüve või tüvedega ( kõige sagedasemad on tüüp 6 ja 11). Mikrotraumade tekkega nt vahekorraga, raseerimisega seoses ja immuunsuse nõrgenemisel kujunevad genitaaltüükad ehk teravad kondüloomid. Eelkõige on tegemist healoomulise kosmeetilise probleemiga ja pahaloomuline kasvaja areneb neist üliharva. Soodustavaks teguriks on suitsetamine.
Esmaseks raviks kasutatakse valikuna Aldara kreemi, mida kasutatakse skeemi järgi vajadusel pika kuurina. Vahekorras ravimi kasutamise ajal ei tohiks olla. Teise ravimina kasutatakse söövitavat podofüllotoksiini vedelikku ( Wartec), kuid sellel kasutamisega kaasnevad häirivamad kõrvaltoimed. Samuti on võimalik neid külmutada või kirurgiliselt eemaldada. Saate pöörduda oma perearsti, naistearsti või nahaarsti poole.