Emakakaela sõeluuring 28.05.24 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Mida tähendab uuringu tulemus ja kas peaksin olema mures:
Kindlaksmääramata tähendusega atüüpilised lameepiteeli rakud (ASCUS). Leukotsüüdid: Mõõdukalt leukotsüüte Lameepiteelirakud: Vähesed atüüpilised lameepiteeli rakud, Metaplaasia, kohati atüüpiline metaplaasia, Parakeratootilised lameepiteeli rakud,
Lameepiteeli rakke kõikidest kihtidest Silinderepiteelirakud: Normipärased silinderepiteelirakud Mikrofloora: Segafloora

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Alates 2021 aastast tehakse emakakaela sõeluuringuna esmastestina HPV ( inimese papilloomi viirus) test.
Te ei maini, mis oli HPV testi vastus. Kui teil on HPV kandlus, siis üksikud muutused emakakaela rakkudes on põhjustatud HPV-st ja järgmine analüüs on vajalik teha aasta pärast. Kui teil on ka varasemalt olnud HPV test positiivne, kuid rakumuutusi ei ole PAP testis olnud ( NILM), siis on soovitav teha emakakaela lisauuring ehk kolposkoopia, et olukorda täpsustada ning otsustada ravi vajaduse suhtes.
Kui HPV kandlust ei ole ehk HPV test on negatiivne, siis võib üksikute muutuste põhjuseks olla vanusega seotud mikrofloora muutused tupes ning limaskestade õhenemine. Soovitav on kasutada tupekaudset asendusravi ülimadala östrogeeni doosiga-Vagifem 10mcg. Ravi alustatakse igapäevaselt 2 nädalat ja jätkatakse säilitava doosiga regulaasrelt 2 korda nädalas. Retsepti saab väljastada ka perearst. PAP testi on vajalik sellisel juhul korrata aasta pärast.