Hormoonasendusravi plaastrid 04.07.24 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Kas Eestis on kasutusel 17 beta estradiol plaastrid mida kasutatakse koos suukaudsete mikroniseeritud progesterooniga? Soovin suukaudsete hromoonasendusravi tablettide asemel kasutada estrogeeni plaastrit ja õhtuti mikroniseeritud progresterooni. Mul on menopausi sümptomid (päevad jäid ära 12 kuud tagasi), eriti häirib unetus, ärevus, väsimus, pidev urineerimisvajadus, kognitiivsed häired, kaalutõus, ka higistamine ja kuumahood, vaginaalne kuivis. Kasutan 2 x nädalas Vagifemi, mis aitab lokaalselt. Mujal maailmas kasutatakse näiteks Climera, Vivelle plaastreid, Prometium 100-200 mg Progesteroni. Kas Eestis neid kirjutatakse?

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Transdermaalne ehk naha kaudu kasutatav östrogeeni preparaat on Eestis ainult geeli vormina-Divigel. Plaaster on mugavam variant, kuid seda enam Eestis ei ole. Divigeli tuleb nahale määrida iga päev. Tuub sisaldab 1mg östradiooli, mis on tavapärane päevane annus hormoonasendusravis. Transdermaalsel variandil on östrogeeniga kasutamisega seotud riskid väiksemad võrreldes suukaudse tableti kasutamisega. Eelis on eelkõige seotud väiksema trombiriskiga.