Läbipõlemine ja rasedus 17.07.24 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen pikemat aega elanud tööstressiga, mis ühel hetkel (2023 aasta lõpus) muutus läbipõlemiseks. Haiguslehte ma ei võtnud, vaid proovisin kuidagi läbi ajada. Kuidagi sain ka läbi aetud kuni otsustasin teha elumuutuse ning vahetada täielikult valdkonda. Aasta alguses hakkasime elukaaslasega planeerima beebit. Olime arvestanud, et see võtab aega ning sel hetkel olin otsustanud, et seniks kuni beebi meie ellu tulemas on, võiksin leida endale uue töökoha. Otsisin uut töökohta hetkel, kui olin veel seotud oma vana tööga (hariduses) teades, et see muutus tuleb teha. Leidsin lõpuks sobiva ning käisin ka vestlusel. Osutusin sobivaks kandidaadiks ning pääsesin edasi järgmisesse vooru. (Kuna rasestumine õnnestus meil kahe kuuga, olin selleks ajaks juba 3 nädalat rase, ise seda mitte teades veel.) Läbisin ka järgmise vooru ning leppisime kokku, et annan lahkumisavalduse sisse ning 1 kuu pärast alustan uues kohas töötamist. Pool kuud hiljem (ehk siis 6. nädalal) rasedustesti tehes sain teada, et ootan beebit. See oli parim uudis!
Jõudis kätte uus kuu, kui alustasin tööd uuel ametipostil. Möödus paar nädalat, kui juba rasedusest tingitud väsimus andis tugevalt tunda. Uus töö eeldab tempot, sundasendis istumist, kuvari vaatamist ning paljude inimestega telefoni teel suhtlemist. Jõudsin töötada terve kuu, kui algas kollektiivpuhkus. Enne puhkuse algust tundsin nii tugevat väsimust ja vaimset kurnatust, et mõnel hommikul tabasin ennast nuttes ning mõtetes ainult üks lause: “ma ei taha tööle minna, tahan olla kodus ja puhata.” Pingutasin kuidagi need viimased tööpäevad. Puhkusel olles ei tunne ma, et oleksin kuidagi puhanud. Saan küll puhata nendel hetkedel, kui selleks vajadus tekib, aga pidev ärevus sellest, et mis saab siis kui puhkus läbi saab. Tunnen igapäevast stressi selle kõige pärast, et ei tule oma tööülesannetega toime ning ei suuda nautida täielikult ka rasedust seetõttu. Olen raseduse üle õnnelik ning ei suuda ära oodata, kui oma lapsega kohtun, aga tunnen töö peale mõeldes suurt ärevust. Mida peaksin tegema või kelle poole pöörduma? Kas peaksin tulema töölt ära või kirjutatakse selle jaoks haigusleht?

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Teil on võimalik jääda väsimuse ja rasedusega seotud halva enesetunde pärast haiguslehele.
Teile on võimalik vormistada üleviimine kergemale tööle variant, mis kehtib kuni emapuhkusele jäämiseni.
Kindlasti on teil soovitav pöörduda raseduskriisi nõustaja poole ning soovitavalt ka psühholoogi poole.
Rasedusaegsed muutused võivad individuaalselt suurendada väsimuse ja jõuetuse tunnet, meeleolu kõikumisi, ärevust. Mingil määral on see normaalne, kuid kui see on häiriv, segab teie igapäevaelu, tunnete ennast äreva ja pidevalt väsinuna, siis on vaja sellega tegeleda ja vastavate spetsialistide poole pöörduda.