Sülg muutub öö jooksul pruunakaks 11.01.25 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Millest võib olla tingitud tumedat värvi sülg(pruun). Suuhügieen kooras ja peale õhtust hambapesu enam midagi ei söö. Märkan seda kui hommikul tekib vajadus sülge välja sülitada kuna sülg üsna paks konsistensilt. Janu nagu pole ja pidevalt tarbin vett. Varem seda probleemi polnud. Mida edasi teha, kas asi on ohtlik ja peaks edasi tegelema probleemiga?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere!

Pruunikas sülg hommikuti võib olla tingitud mitmest võimalikust põhjusest:

Igemeprobleemid või veritsus – Igemepõletik (gingiviit) või periodontiit võivad põhjustada mikroskoopilisi veritsusi, mis segunevad süljega ja annavad sellele pruunika varjundi. Vahel võib probleem olla ka hammaste harjamise tehnika või liiga kõva hambaharja kasutamine.

Kuiva suu probleemid (kserostoomia) – Kuigi te tunnete, et janu pole ja tarbite vett, võib une ajal suukuivus tekkida (näiteks suuhingamise korral). See muudab sülje paksemaks ja võib mõjutada selle värvust.

Reflukshaigus (GERD) – Mao happesisaldus võib tõusta söögitorru ja isegi suhu, eriti kui magate madalas asendis. See võib põhjustada suukuivust, ebameeldivat maitset ja hommikust pruunikat sülge.

Suitsetamine või muud harjumused – Kui tarbite tubakat või jooke (nt must kohv, tee, punane vein), võib see mõjutada suusisest keskkonda.

Ravimid ja süsteemsed haigused – Mõned ravimid või haigused (nt maksahaigused, verehaigused) võivad põhjustada muutusi sülje värvuses. Kui on lisandunud ka teised sümptomid (nt kehakaalu langus, iiveldus, nõrkus), tuleks kindlasti perearstiga nõu pidada.

Mida teha edasi?
✅ Jälgige, kas esineb igemete veritsemist hammaste pesu ajal või muul ajal.
✅ Mõelge, kas esineb muid sümptomeid nagu kõrvetised, halb hingeõhk või suu limaskesta kuivus.
✅ Võiks kaaluda hambaarsti visiiti, et kontrollida igemete ja suu limaskesta seisukorda.
✅ Kui probleem püsib või süveneb, tasuks pöörduda perearsti poole, et teha vajadusel täiendavaid uuringuid (nt vereanalüüsid, kui kahtlus langeb süsteemsele haigusele).

Kui on lisaküsimusi, andke märku.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi ja ChatGPT

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Perearst

Varvas hõõrdunud

Tere. Asi siis selline, et töötan kohas, kus jalas on päev läbi kummikud (tegu külmhoonega). Kannan muidugi ka villaseid sokke. Olen töötanud 2,5aastat, kuid nüüd juhtus selline asi, et kummikud hakkasid ...

Le Vallikivi

Vastas dr Le Vallikivi

Tervist,
kui mõni kehaosa (s.h. varbad) mingi välismõjutaja (näiteks kuum vesi) mõjul siniseks muutuvad, aga paari minutiga värv taastub, siis ei ole muretsemiseks põhjust, lihtsalt toimub sooja ...

Loe edasi

Sülg on suus kleepuv.

Öösel läheb sülg kurku ja siis rögise mis kole.

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere
Kahjuks on Teie kirjas vähe infot. Soovitan külastada perearsti, esmaseid uuringuid ja edasiste uuringute-konsultatsioonide ja raviplaani koostamist.
Head tervist soovides,
Madis ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: