nahahaigus lihhen 24.03.25 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere doktor.Kurdan teile oma muret,sest olen stressis ja mures oma haiguse pärast.Nimelt peale koroona põdemist lõi mul välja selline naha haigus nagu LIHHEN(nahaarsti poolt deagnoositud)Olen 4 aastat juba maadelnud selle probleemiga ja mingit paranemist pole märgata.Olen kasutanud igasugu hormoon kreeme ja vahtu ja kreemitanud oma kuivi jalataldu ja peopesi mis kuivusest on lõhenenud ja väga valusad.Säärtel on punnid mis hullult sügelevad ja kui nad ka kosuvad kuidagi,siis jäävad järele tumedad pigmendivärvi laigud.Algul olid punnid vaid jalgadel,kuid nüüd ka on kehele tulnud.Olen ka valgusravis käinud,kuid see vaid kuivatab mu nahka ja muud midagi.Suvel on seis natuke parem ja sügisel jälle uued kolded juures,Muret teeb see jube sügelemine.Allergiatabletid siin ei aita,kuna see pole allergiast tingitud.Ehk oskate anda teie veel nõu mida ja kuidas peaksin selle vastiku haigusega toimima?
Väga lootma jäädes ja ettetänades.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere!

Tänan, et jagasite oma muret ja kogemusi lihheniga, mida olete nüüdseks juba 4 aastat pidanud taluma. Lihhen (või lihhen planus) on tõepoolest keeruline nahahaigus, mille täpne põhjus ei ole alati selge, kuid sageli seostatakse seda stressi, viirusinfektsioonide (näiteks hiljuti läbipõetud COVID-19) või immuunsüsteemi talitlushäiretega. Kuigi tegemist on kroonilise haigusega, on võimalik seda hallata ja sümptomite leevendamiseks erinevaid strateegiaid rakendada.

Siin on mõned täiendavad nõuanded, mida võiks proovida:

1. Muud kohaliku ravi võimalused:
Tugevdada ravi retinoidide ja kaltsineuriini inhibiitoritega: Kui hormoonkreemid ei ole aidanud, võib arst kaaluda alternatiivseid paikseid ravimeetodeid nagu topilised retinoidid või kaltsineuriini inhibiitorid (nt takrolimuus või pimekroliimus), mis aitavad vähendada põletikku ilma naha õhenemiseta.

Niisutav ja keratolüütiline ravi: Kerge keratiniseerumise vastu võivad aidata ka urea sisaldavad kreemid (nt 10–20%), mis aitavad pehmendada ja eemaldada kuivanud nahka, vältides pragude tekkimist. Samuti võiks proovida glükoolhappe sisaldavaid niisutajaid.

2. Valgusravi ja muud süsteemsed ravimeetodid:
Kuna valgusravi on naha kuivaks teinud, siis võiks kaaluda ka muid ravivõimalusi nagu suukaudsed immunosupressandid (nt metotreksaat) või bioloogilised ravimid, mis suunavad immuunsüsteemi aktiivsuse tasakaalu ja võivad aidata lihhenit paremini kontrollida.

Lihhen'i tõsiste ja laialdaste juhtude puhul võib kaaluda ka süsteemseid kortikosteroide, kuid neid tuleb kasutada ettevaatlikult, kuna pikem kasutamine võib põhjustada kõrvaltoimeid.

3. Stressi ja üldine elustiil:
Kuna lihhenil on tihedalt seos stressiga, tasuks kindlasti pöörata tähelepanu ka stressi maandamisele. Regulaarne liikumine, meditatsioon, jooga või hingamisharjutused võivad aidata vähendada põletiku taset kehas ja leevendada ka nahaseisundit.

Samuti võiks proovida mõnda alternatiivset ravivõimalust, näiteks õrnalt rahustavad ravimid või taimsed preparaadid, mis aitavad stressi vähendada, aga samal ajal ei kahjusta nahka.

4. Nahahooldus ja toitumine:
Toitumine: Mõned uuringud viitavad sellele, et omega-3 rasvhapete ja antioksüdantide rikas dieet võib aidata vähendada põletikku kehas, samuti võib proovida vältida toite, mis võivad põhjustada nahareaktsioone (nt piimatooted, suhkru liig).

Nahk ja päikesekiirgus: Kuigi päikesekiirgus võib aidata lihhenit suvel, on oluline kasutada päikesekaitsekreeme, et vältida päikesepõletust ja naha vananemist.

5. Võimalikud muud põhjused:
Kuna teil on varasemalt olnud COVID-19, võiks mõelda, kas see on mingil moel soodustanud või tekitanud lihheni, kuna COVID-19 on mõnedes juhtumites põhjustanud nahareaktsioone (nt naha põletikku või autoimmuunseid reaktsioone). Üksikasjalikum uuring arsti poolt, kes teab teie ajalugu, oleks kasulik.

Kui olemasolev ravi ei too leevendust ja haiguse kulg jätkub, võib olla mõistlik konsulteerida teise naha spetsialistiga või kaaluda edasist dermatoloogi jälgimist, et töötada välja kohandatud raviplaan, mille eesmärgiks on sümptomite leevendamine ja naha tervise taastamine.

Loodan, et see aitab ja soovin teile jõudu ja kannatlikkust!

Head tervist soovides
Madis Veskimägi koostöös Kati Tarkuriga (ChatGPT)

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Perearst

kurguvalu

umbes kuuaega tagasi oli palavik 37,5 mis möödus kahepäevaga ja peale seda jäi kurk haigeks. vaatasin suhu ja keelele hakkasid tekkima pisikesed punased täpikesed, nüüd vaatsin suhu ja suulagi,põse siseküljed ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Tänan pöördumast. Leid meenutab naha ja limaskestahaigust nimega lame lihhen e lichen planus. Näen, et suulagi on veidi kahvatum. Saan soovitada vaid arsti külastust, seisundi vahetut hindamist, ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: