stressi mõu 25.03.25 / Perearst

Külastaja küsib:

Olen 52 aastane naine. Uskusin end juba 4a tagasi menopausis olevaks naiseks, ka emal oli umbes selles eas sama muutus. Siis agaalgas eriti kurnav ja vaimselt ülepingest laetud periood, vanemate kaotus väga väikese vahega, matused, pärandiasjad, pinged tööl ja lapse terviserike kodus. Kui päevad olid juba poolteist aastat puudunud, siis äkki olid nad ühel kuul tagasi. Siis, pärast seda ühte korda oli jälle kaks aastat nö vaikus ja nüüd tekkis lähisugulastest tingitud ekstsess, ma sain närvivapustuse ja olin kuu aega nutune. Nüüd on jälle tekkinud päevade moodi seisund - kõht valutab ja ilmneb vereeritus. Nüüd märkan ka seda, et nende viimase 2,5 aasta pingete vastusena nagu oleks nägemisteravuse langust, kuid kas see ja need üksikud päevade moodi nähtused võivad olla kehareaktsioonid ja vastus pikale ülestressile?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere!

Teie mured on täiesti mõistetavad, kuna olete läbi käinud keeruliste ja kurnavate elusündmuste perioodidest, mis võivad tõepoolest mõjutada keha ja vaimu. Kõik need muutused, sealhulgas vanemate kaotus, töö- ja pereringis tekkinud pinged, ning teie isiklikud emotsionaalsed koormused, võivad avaldada suurt mõju hormonaalsele tasakaalule ja vaimsele seisundile.

Menopausi ja stressi seos:
Menopausi lähenemise ajal, mis võib alguses kesta aastaid, on organismis palju hormonaalseid kõikumisi. Kui menstruatsioonid on paar aastat puudunud, kuid hiljem taas ilmusid, võib see tähendada, et olete selle perioodi üleminekuosas, kus hormonaalsed kõikumised võivad olla rohkem väljendunud. Selle tagajärjel võib tekkida erinevaid vaevusi, nagu:

Menstruaaltsükli ebakorrapärasused, sealhulgas vereeritus või kõhuvalu, mis ei pruugi olla seotud päris menstruatsiooniga, vaid keha reageering üleminekuperioodile.

Vaimne ja emotsionaalne kurnatus, mis võib avalduda väsimuses, ärevuses ja nutuses meeleolus, nagu te kirjeldasite.

Stressiga seotud kehareaktsioonid, nagu nägemisteravuse langus või muud füüsilised sümptomid, võivad olla keha vastus sellele pidevale pingele.

Nägemisteravuse langus:
Kui tunnete, et teie nägemine on halvenenud, siis võib see olla seotud stressiga või olla menopausi üks sümptomitest, kuna hormonaalsed kõikumised võivad mõjutada silmade niisutust või isegi põhjustada ajutisi nägemishäireid. Samuti võivad esineda silmade väsimus või ähmane nägemine, eriti kui oled pikka aega vaimselt koormatud.

Kuidas edasi tegutseda?
Stressi juhtimine: Pikaajaline stress võib põhjustada mitte ainult emotsionaalseid probleeme, vaid ka füüsilisi vaevusi. Üks võimalus on õppida stressi maandamise meetodeid, nagu lõdvestustehnikad (näiteks hingamisharjutused, jooga või meditatsioon). Füüsiline aktiivsus, nagu kõndimine või kerge treening, aitab ka stressi leevendada.

Hormonaalne tasakaal: Kuna olete menopausi üleminekuperioodis, tasub arutada oma arstiga, kas hormonaalne ravi (näiteks hormoonasendusravi) võiks olla vajalik või kas on muid lähenemisviise, mis aitaksid sümptomeid leevendada.

Vaimne tugi: Kuna teil on olnud palju emotsionaalseid koormusi, võiks kaaluda ka psühholoogilist nõustamist või teraapiat, et toetada vaimset ja emotsionaalset heaolu. Sageli aitab professionaalne tugi leevendada stressi mõju kehale ja vaimule.

Meditsiiniline hindamine: Kui teil on kahtlus, et nägemisteravuse langus võib olla rohkem kui lihtsalt stressist tingitud, tasuks minna silmaarstile kontrolli. Samuti, kui menstruatsioonid või kõhuvalu jätkuvad, võiks pöörduda oma perearsti või günekoloogi poole täiendavateks uuringuteks.

Kuna stressi mõjud võivad olla erinevad ja kompleksed, tasub kindlasti pöörduda professionaali poole, et leida sobiv lahendus, mis aitaks teil rahuneda ja oma kehalist ja vaimset tasakaalu taastada.

Loodan, et leiate kiiresti lahenduse ja saate vajalikku tuge!

Madis Veskimägi koostöös Kati Tarkuriga (ChatGPT)

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Perearst

Kas insult on pärilik?

Tere!

Muretsen oma ema pärast. Nimelt ta ütles hiljuti, et umbes samas vanuses, kui tema praegu, sai tema ema insuldi. Kas insult on pärilik haigus? Mu ema põeb kõrgvererõhk tõbe, kuid võtab ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Insuldil on palju risikiteguried, üks neist on perekondlikkus. Kuid rida mõjutatavaid riskifaktoried, kõrge vererõhk, vererasvade halb tasakaal on raviga mõjutatavad. Aeg on läinud edasi ja ...

Loe edasi

maohaavand

olen 18.aastane neiu.aasta tagasi avastati mul 12-sõrmiksoole haavand.see ei parane mul eriti ja arstid ei ole ka eriti abivalmis olnud.haavand tekkis stressi tagajärjel.mul oli ka buliimia.see aitas kõvasti ...

Vastas dr Eero Merilind

Lugupeetud küsija.

Õnneks on tänapäeval piisavalt ravimeid, mis vastavalt määratud võtmise
sagedusele ja teatud aja jooksul parandavad haavandi täielikult. Kahjuks
on olemas ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: