Naaskelsabad ajavad mind hulluks! 23.04.14 / Perearst

Külastaja küsib:

Avastasin lapsel nädal tagasi naaskelsabad!Terve pere tegi läbi ussirohu kuuri,nüüd nädala möödudes ehk täna võtsime uuesti rohtu!elektri ja vee arved on pesude pesemisest üüratud!Kas tõesti pean kuu aega jutti kogu aeg voodipesud iga päev pesema....aluspesust muidugi saan aru!!Olen nõrganärviline parasiitide koha pealt..ei suuda uinuda ja kardan usse meeletult!Närvidest pole enam midagi järgi.tunnen kogu aeg ka endal usse ja ei suuda nii edasi elada!!!Kuidas neist kindlalt vabaneda ja sellest hirmust nende vastu..kas on selleks olemas ka kindlad psühholoogid kelle poole pöörduda?Kas suguühtes on soovitav olla(kujutan juba eos ette,et nad siis mul ka tupes)kardan abielu pärast ka kuna ei julge meest puudutadagi(isegi suudelda ei julge)tunnen vastikust kuna mul ussid äkki ikka veel!küsin perearstilt kraapeproovi pulgad!tahan teha mitmel päeval proovid,aga elan 25km kaugusel kohast kuhu proovid saab viia,kas on mingi võimalus,et ma ei pea iga päev sõitma ja viima neid proove või saab äkki hoida külmkapis või kuidagi,et korraga mitme päeva omad viia???

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Mõistan muret. Küllap on põhiprobleem psüühhilises vapustuses. Ei usu, et teil oleks mõni ussike, tõenäoliselt naaskelsaba veel soolestikus alles. Hingerahu mõttes peaks ära tegema üle päeva 3 järjestikust proovi, kui need on puhtad, siis on kindel, et usse enam pole. Korda peaks tegema ka küüned ja tegema ussitõrjet koertele-kassidele, kui need on olemas. Eks proovide tegemine on igal pool veidi isemoodi. Hea on kui saaks pulgaproovi võtta öösel või hommikul enne kakamist, proovipulka peaks pühkima pärakukurdudes. Ravi võiks korrata 2 nädala möödumisel uuesti.
Lisan allpool lõigu ühest varem koostatud artiklist sellel teemal.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi
NAASKELSABA EHK LINALUUUSS parasiteerib inimese jämesooles, uss on valkjat värvi, pikkusega 0,5-1 cm, läbimõõduga u. 1mm, meenutades kapronnöörijuppi või nuudlit. Ussimuna allaneelamisel areneb seedetraktis sellest vastne ehk larv, seejärel valmis isend. Nugiline on väga levinud, esinedes u 20% laste vanuserühmas, kuid ka täiskasvanutel. Haiguse meditsiniline termin on enterobiaas.
NAKATUMINE JA ARENG
Emane naaskelsaba muneb ööpäevas tuhandeid mune limaja-kleepuva kogumina pärakupiirkonna limaskesta-nahavoltidesse. Sellega kaasneb sügelustunne, sügamisel kanduvad ussimunad kätele, sealt edasi taas haige suhu ja seedetrakti, toimub enesenakatamine. Munad on nakkusohtlikud u. 1 kuu, need levivad inimeselt inimesele kergesti käte, toidu, mänguasjade, voodiriiete, tarbeesemete või tolmuga. Tolmu sissehingamisel satuvad munad suu ja neelu limaskestale, sealt edasi seedetrakti. Mune võivad edasi kanda lemmikloomad, kärbsed ja prussakad.
HAIGUSTUNNUSED
Peale nakatumist tekivad haigustunnused umbes 2 kuu möödudes. Haiguse juhtivaks tunnuseks on pärakupiirkonna sügelus ja lööve, tüdrukutel võib esineda välissuguelundite põletik. Harva võib tekkida ussripikupõletik e. apenditsiit.
DIAGNOOSIMINE
Kahtlusel võib lapsevanem ööajal ettevaatlikult uurida taskulambi valgel väikelapse pärakupiirkonnas toimuvat. Arsti poolt küsitlus vaevuste osas, lööbe ja sügamisjälgede hindamine. Parasiidiosiste ja munade otsimine mikroskoobi all väljaheites ja anaalkaapes e. päraku limaskesta nn. pulgaprooviga. Ussimunade kogumine linase riide ribale, see kinnitatakse õhtul teibiga piki tuharavagu, hilisem analüüs. Ussimunade puudumine ei välista parasiitide olemasolu, tavaliselt korratakse analüüsi 3 korda.
RAVI
Ussimunade leidmisel analüüsis või iseloomulike sümptomite olemasolul määratakse ravim ühekordse annusena, alla 2 a. lastel on selle annus pool täiskasvanu annusest. Enne ravi alustamist tehakse kodus põhjalik märgkoristus, kodutolmu eemaldamine vältimaks taasnakatumist. Ravitakse kõiki pereliikmeid korraga, isegi kui puuduvad vaevused. Ravim toimib nugilisele, mitte munadele, seetõttu antakse haigestunule 1-2 nädala möödudes täiendav ravimiannus. Tuharapiirkonna sügelust vähendavad salvid. Ülioluline on enesenakatamise vältimine- küünte hooldus, kätepesu, voodilinade ja ihupesu vahetus.