Mitmed terviseprobleemid korraga 16.08.19 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!

Kas Te oskate öelda, mis võib olla minu üldise kehva enesetunde põhjuseks?

Viimasel ajal on tunne, et terves kehas on pidevalt midagi valesti. Loetlen lihtsalt ette kõik, mida olen tundnud või tähele pannud:

1. Kõige häirivam ja raskem sümptom: olen kogu aeg väga väsinud. Ükskõik kui palju ma ka ei maga, ma ei saa väsimustundest lahti. Hommikuti olen alati väsinud ning ärkamine on väga raske. Ülejäänud päev kulgeb tõusude ja langustega, mõnikord tunnen end lõuna ajaks enam-vähem elujõuliselt ja suudan normaalselt igapäevaste asjadega toimetada, teinekord olen pärastlõunaks nii väsinud, et võiks ükskõik kus magama jääda. See on hakanud mu tööd häirima, mul on väga raske keskenduda ning unustan pidevalt asju.

2. Valud liigestes ja lihastes. Rohkem liigestes - sõrmed, küünarnukid, põlved (kõige valusamad), pahkluud, varbad. Valud tulevad ja lähevad üsna kiiresti, ei ole konkreetset aega millal esinevad ning kestavad vähest aega (30sekundit kuni paar minutit). Vahel harva tuikab mõni koht mitu tundi (näiteks viimane kord - parem põlv tülitas mind 3-4h). Kõige hiljutisem uus valu on lõuas - kõrvade all lõualuude ühenduskoht on kange ja valutab. Lihasvalusi on natuke keeruline seletada - valu esineb justkui suvalises punktis keha peal (näiteks kaelas, õlgade juures, reie peal, selja peal, käe peal jne). Pigem torkiv ja kestab vähest aega, valu piirkond on väike, nagu punkt.

3. Südame rütmis on aegajalt häired (pigem päeva teises pooles, aga vahel harva ka hommikul). Selline tunne on, nagu süda jätaks ühe löögi vahele. See veider tukslemine kestab mõnikord 30 min, teinekord paar tundi, siis läheb normaalseks tagasi. Pea hakkab alati kergelt valutama, kui rütmihäired esinevad.

4. Silmad on pidevalt väsinud ja valguse suhtes väga tundlikud, tunduvad kuivad ja karedad. Mõnikord pean lausa toas valgust vähendama, ruloosi alla tõmbama, või õues päikeseprille kandma, isegi mahedam valgus tundub liiga ere.

5. Seedimine on mitmel moel sassis, ükspäev on kõht lahti, teinepäev kinni, pidevad puhitused, kerged valud ja muidu ebamugavad tunded kõhus.

6. Nahk - nahal on väikesed punased laigud, ebakorrapärase selge piirjoonega, 5-10 mm läbimõõduga, ilma tekstuurita, ei sügele, ei valuta, ei erine kuidagi ülejäänud nahast, lihtsalt on punast värvi. Peaaegu kõik laigud on jalgadel. Püsivad pikka aega (mõned kuud), siis kaob aeglaselt ära, aga kuskile tuleb alati uus juurde.

7. Muud tähelepanekud: menstruatsioon käib viimasel ajal eriti raskelt (tugevate krampidega), meeleoluhäired, endassetõmbumine, motivatsiooni puudus, huvide kadumine, hirm uute inimeste ja kogemuste eest.

Olen nendest asjadest rääkimist pidevalt edasi lükanud, kuna kardan minna kellegi juurde ja tunnistada, et ma ei tunne end normaalse inimesena ning loetleda ette miljon asja, mis tunduvad valesti.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Tänan pika ja usaldava kirja eest. Esmalt ma märgin, et ma ei saa kirja teel diagnoosida ega ravida. Kuid mõned mõtted tekivad. Inimese vaevustel on 2 suurt põhjust. Kehalised ja mittekehalised ehk psüühhilised häired. Kehaliste häiretega on nii, et nende diagnoosimine ei ole alati lihtne. Sarnaste vaevustega haiguseid on nii palju. Ja veel, haigusel võivad algjärgus puududa muutused analüüsides ja uuringutes. Seetõttu soovitan veelkord teste- täisveri, Fe, ferritiin, transferriin, B12, TSH, FT3, TPO AG, krea, ALAT ASAT, RF, UA, CCP, SR. Kindlasti tuleb teha analüüsid puukidega levivatele haigustele, tuntum neist on borrelioos IgM ja IgG, kuid ka erlichioos, listerioos jt. Need tõved võivad avalduda väsimuse ja liiges-lihasvaludena. Nüüd võimalikud psüühhilised vaevused, mõtlen siin depressiooni oma mitmepalgelisusega ja fibromüalgiat. Need on mõtted mida võiks oma perearstiga arutada ja uurida. Loodan väga, et leiate lahendused.
Head tervist soovides
Madis Veskimägi