Masenduse mõju tervisele 23.10.24 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere. Ma olen kannatanud depressiooni all alates 2013. aastast. Seda oli võimalik hallata escitalopramiga ning sümptomid olid tüüpilised: ärevus, kurbus, energia puudus igapäevaste asjadega tegelemiseks. 2018. aastal juhtusid mu elus kurvad sündmused ja depressioon mõjus minu tervisele füüsiliselt. Mul oli igapäevaselt oksendamine, kaotasin kontrolli, millal suudan tualetti jõuda (ei, mitte kõhulahtisus), ärevus, võimetus midagi teha. Aastate jooksul olen kasutanud escitaloprami, venlafaksiini, ketipnori, sertraliini. Olen palju lugenud ja teraapias känud, sealhulgas grupiteraapias, et oma päevaga hakkama saada– jaotan ülesandeid, teen märkmeid, teen hingamisharjutusi, kui hakkan end halvasti tundma. Viimastel kuudel olen proovinud ilma sertraliinita hakkama saada, kuid mul on pidev ärevus ja oksendan jälle peaaegu iga päev. Isegi väikseim tühine muudatus igapäevases rutiinis (näiteks lapse koolipäeva varasem lõppemine) võib tekitada reaktsiooni, kus pean tualetti jooksma. Olen oma tervise pärast väga mures ega tea enam, mida teha. Sümptomite leevendamiseks hakkasin uuesti võtma väikest annust sertraliini, 50 mg, kuid mu elu ja tervis pole ikka korras – lihtsalt oksendan vähem. Minu elus on väljakutseid, mis jäävad, kuna olen nelja lapse üksikvanem (kolm neist elavad minuga, kõik alla 8 aasta vanad) ja kahel on erivajadused. Lisaks on mul keeruline hooldusõigusjuhtum, majanduslikust seisust rääkimata.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1. Psühhiaatri juurde jutule. Ravimid kergendavad murekoormat. Sellest tulekski alustada. Kohe alustuseks minge psühhiaatriakliiniku dispanserisse. Psühhiaater annab vajalikke ravimeid, rahustab ja annab juhiseid.
2. Apteegi vabamüügist saate melatoniini, see aine soodustab uinumist, rahustab, soodustab und.
Seda võtke õhtul. Rahustavat teed saate samuti osta apteegi vabamüügist.
3. Jalutuskäigud on universaalne abivahend.
4. Kellelegi pihtida, oma murest rääkida (vanemad, vanavanemad,
mõni autoriteet, kellele soovite ennast avada).
5. Elusihid-eesmärgid konkreetsemaks teha, igapäevased tööd panna
tähtsuse järjekorda, minna õigel ajal puhkama (magama). Iga tervistavale
kaalukausile asetatud tera on oluline.
6. Minu harjutus (Enneti palve) aitab vabaneda kehalisest ja vaimsest
pingest, parandab aju verevarustust ning psüühilist töövõimet.
7. Abi võib olla ka mõttevestlusest mõne lähedasega, kes juba Linnutee
radadel ning meie käekäiku jälgib. See toimib, see aitab.
8. Igast murest saab üle..
Lapsed vajavad tähelepanu hooldamist, kasvatmist. Sotsiaalab/teenuseid julgelt küsida - need selleks ju ongi, et vajajad abi saaksid. Hooldusõigusi saab ju vajadusel muuta. Optimism - see innustab-ergutab ka lapsukesi, et olla rõõmsameelne. Et oluklrd muutuks, siis on vaja midagi muuta!

Jüri O.-M. Ennet