Viis abivahendit, millest on kasu peale puusaliigese vahetust
Puusaliigese vahetuse operatsiooniks tuleks põhjalikult valmistuda. Erinevad abivahendid aitavad muuta taastumisprotsessi peale operatsiooni turvaliseks ja mugavaks.
Küünarkargud
Kunstliigesega käima õppimiseks ja taastusraviks on esimesena tarvis küünarkarke või kaenlaaluseid karke. Tihtipeale palutakse juba haiglasse tulles kargud kaasa võtta. Karkudega käimine võib olla vajalik kuni kuue nädala vältel. Küünarkarkude pikkus on reguleeritav vastavalt kasutaja pikkusele ning selle otsas on kummist otsik, mis on libisemisvastane ja lihtsasti vahetatav. Karkudega kõndimise täpsed juhised annab arst või füsioterapeut. Küünarkarke on võimalik nii osta kui ka laenutada.
WC kõrgendus
Peale puusaliigese operatsiooni on kindlasti vajalik ka WC poti kõrgendus. WC kõrgendus aitab vältida liiga madalale istumist. WC kõrgendusi on lihtne paigaldada ning need sobivad kõikidele tualetipottidele. WC kõrgendus koos käetugedega pakub lisatuge tualetitoimingutel. Potikõrgenduse käetoed on üldjuhul ülestõstetavad ja vajadusel eemaldatavad.
Dušitool/vanniiste
Operatsioonijärgse taastusravi ajal on soovitav pesemistoiminguid teha istuvas asendis. See on oluline, et vähendada kukkumisriski ning ohtu kunstliigesele. Kui kodus on dušinurk, siis tuleks pesemisel kasutada spetsiaalset dušitooli. Dušitooli kõrgust saab kergesti reguleerida, see on kerge ning seda on lihtne puhastada. Vannis pesemiseks on hea kasutada vanniistet, sest vanni põhja istumine ja sealt püsti tõusmine võib olla koormav ning tekitada valu. Vanniistet saab paigaldada nii vanni sisse kui ka äärtele. Lisatoena sobib kasutada ka vanni servale kinnituvat tugikäepidet. Seljatoega vanniistmed muudavad pesemistoimingud veelgi turvalisemaks.
Sukajalgatõmbaja
Puusaliigese operatsiooni järgselt võib vaja minna ka abivahendit, mis lihtsustab sukkade ja sokkide jalgapanekut. Sokke on väga mugav jalga panna just spetsiaalse abivahendi abil. Suka jalgatõmbamise abivahendil on kitsenev jalaosa ning abivahend on hõõrdumist vähendavast materjalist. Soki panemine abivahendile on lihtne ning jalg libiseb materjalil sujuvalt. Sukajalgatõmbaja väldib puusaliigese liigset painutust ning ühtlasi vähendab ka kukkumisohtu sokkide jalgapanemisel.
Haarats
Puusaliigese vahetamise järgselt tuleks vältida madalale kummardumist ja kõrgele küünitamist. Haaratsi abil ulatute ka maas või kõrgel olevate esemeteni. Haaratsi pöörlev pea võimaldab asju haarata ilma rannet pingutamata. Haaratsi tugev konstruktsioon muudab selle vastupidavaks ning võimaldab tõsta ka raskemaid esemeid. Lisaks on haaratsi strateegilised kohad kollase värvusega, et ka vaegnägijatel oleks lihtsam esemeid haarata.
Allikas: itak.ee