Kilpnäärme maht on suurenenud 10.10.24 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Minu kilpnäärme üldmaht on suurenenud aastaga 14 ml-st kuni 20 ml-ni, mis teeb mind murelikuks. Kas on mõtet endokrinoloogi poole pöörduda? Kas on mõtet mingit lusandit tarvitada, et peatada kasvu?

TSH tase on normis ehk 1,01 mlU/l

Teostatud uuring: Uh kilpnäärmest. Kood: 7950x1. Kirjeldus: Võrreldud 2023.a UH-uuringuga. Parema saraga mõõdud on 19x20x52mm, maht on 10ml. Vasaku sagara mõõdud on 16x23x50mm, maht on 10ml. Sagarate kogu maht on 20ml - normi ülemisel piiril. Istmuse laius on 4mm. Kilpnäärme paremas sagaras 3mm läbimõõduga kolloidtsüst - TIRADS 1. Uue leiuna parema sagara ja istmuse piiril 7x4mm ning vasaku sagara ja istmuse piiril 4x3mm isoehhogeensed hüpoehhogeense haloga sõlmed - TIRADS 2. Vasaku sagara keskosas kõrvuti 9x5x8mm isoehhogeensem ja vedelikukomponendiga 3x4x8mm sõlmed - TIRADS 2 (olulise dünaamikata). Vaskularisatsioon tavapärane mõlema sagara osas. Kaelal patoloogiliselt suurenenud lümfisõlmi ei ole. Kokkuvõte: TIRADS 1 ja 2 sõlmed.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Muretsemiseks pole siiski põhjust. Kilpnäärme mõõdud sõltuvad mõningal määral nii mõõtjast kui ka ultraheliaparaadist - väike mõõtude erinevaus võib tulla juba sellest. Lisaks võib kilpnäärme maht aeg-ajalt mõnevõrra suureneda ja seejärel taas väheneda. Kõik Teie kilpnäärme leitud sõlmelised muutused on läbimõõdult alla 10mm ja TIRADS 1-2 (s.t. kindlalt healoomulised) - kliinilist tähtsust ei oma ja punkteerimist ei vaja. Ultraheliuuringut võiks korrata 3-5 aasta möödudes. Mingit ravi Te ei vaja ja tegelikult ei olegi olemas mingit toimivat ravi kilpnäärme mahu suurenemise vastu.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.