E 08.04.15 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Probleem on menstruatsiooni puudumine 7 kuud. Menstr. on olnud eluaeg ebaregulaarne, kuid kahel viimasel aastal vähenenud 6-7 korrani aastas. Vereanlüüsis on alla normi FT4 (vaba türoksiin) ja üle normi ACTH; samuti on liiga vähe LH ja FSH, mistõttu östradiooli tase madal.
Vereanalüüsi tulemused on: TSH 2,05 mlU/L; proklatiin 197,3 MlU/L; Anti-Mülleri hormoon 0,33 ng/mL; Kortisool seerumis/plasmas 505 nmol/L; Vaba trijoodtüroniin 3,21 pmol/L; Vaba türoksiin 11,8 pmol/L; LH 0,4 IU/L, FSH 2,4 U/L; Östradiool 23 pmol/L, ACTH 47,7 pg/ml; Kaltsium 1,19.
MRT peaajust (hüpofüüs) tulemus: adenoomile sobivat leidu ei ilmne, supratentoriaalsel mõned mittespets. valgeaine lesioonid (tuleb arvesse Lymei tõbi). Tehti ka LH test (veeni lisati 2 tunni jooksul 5 korda hormooni) ja reaktsioon oli normaalne.
Raviks määrati Estrofem, et kasvatada limaskesta, 2 kuu pärast antakse juurde Duphastoni. Mu günekoloog ütles mulle kui olin vanuses 20-30, et emakakael on põletikuline ja emaka limaskesta kude asetseb väljapool emakat (proliferatsioon). 2008. a oli emakaela konisatsioon (HPV 16 ja CIN III), ning eeldatavasti eemaldati ka see osa emakakaelast. Mul on ka südame mitraalklapi triviaalne reurgiratsioon. Estofemi vastunäidustused on südamehaigused, endomeetriumi hüperplaasia. Mul on mure, et kas see ravim sobib mulle, kuna emakaelas oli hiljuti düsplaasia (pool aastat tagasi oli PAP test taas ASCUS) ja noorena ka emaka limaskesta proliferatsioon (ma ei tea kas see on endomeetrumi hüperplaasia), aga Estofemi soovitatakse ravimijuhises emakata naistele emaka vähiriski suurenemise tõttu. Endokrinoloogi sõnul pole probleem munasarjades, vaid ajus (madal LH ja FSH ja LH testile oli reaktsioon olemas). Kui menstruatsiooni puudumise põhjus on stress, miks on viimaste aastate jooksul m. vere kogus üha vähenenud ja tsükkel muutunud veel harvemaks? Kas on teisi ravimeid, mis mulle paremini sobiks? Ei julge Estofemi võtta, kuna östrogeen suurendab vähiriski ilma Duphastonita ja mul on olnud ka südame rütmihäired.
Aitäh vastuse eest!

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Momendil huvitab mind Teie kehakaal.FSH ja LH madal tase viitab alakaalulisusele ja sellest tulenevalt on madalad ka östradiool ja progesteroon. Raviskeem võiks ju esialgu estrofem+ duphaston toimida,aga kuna Teil esineb kantserofoobia emamakakaelal toimuvate muutuste tõttu.võiks valikpreparaadina kasutada Liviali 2,5 mg igal õhtul ja muuta oma toitumist nii,et toiduga saadav energia ületaks kulutatud energia.. Edu soovides,Maie Väli