Kusihappe tase üle normi. 01.12.20 / Perearst

Külastaja küsib:

Käisin umbkaudu pool kuud tagasi analüüsidel. Selgus, et kusihappe tase on üle normi (466µmol/l). Norm on aga 202 - 417µmol/l kohta. Olen 184 cm pikk ja normaalkaalus (79,6kg). Samuti on natukene üle normi LDL-kolesterool (3,3mmol/l) kohta. Norm on aga ˂ 3 mmol/l kohta. HDL-kolesterooliga on korras. Üldkolesterooli näit on aga samuti üle normi (5,8 mmol/l) kohta. Norm on ˂ 5 mmol/l kohta. Tõenäoliselt on see tingitud nn. halva kolesterooli normi ületavast väärtusest (võin eksida). Kreatiniin ja uurea on normis. Vererõhk oli samuti piiripealne (pigem ütleks, et üle normi) - 138/93. Hiljem ei ole vererõhku enam mõõtnud. Põhiline probleem seisneb selles, et kusihappe tase ei ole pelgalt natukene üle normi, vaid üsna palju. Samuti valutavad nii parem kui ka vasak külg (sealt, kus roided lõpevad) ning alaselg. Millele võib kõrgenenud kusihappe tase koos valutava alaselja ja vahetult roiete all külgedel pesitseva valuga viidata??? Patoloogiale? Palavikku ei ole. Olen füüsiliselt võrdlemisi aktiivne (viimasel ajal olen muidugi rohkem istunud kui tavaliselt, kuna olen puhkusel), ei suitseta, alkoholi tarbin pigem mõõdukalt. Missuguseid analüüse Te mul täiendavalt teha soovitaksite? Liigestega probleeme ei ole. Sooviksin välja selgitada, et millest kõrgenenud kusihappe tase veres täpselt tingitud on. Mul ei ole Eestis perearsti, mistõttu pean omal käel asjaga edasi liikuma.

Lugupidamisega
kodanik

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Kusihappe tõus võib olla seotud ühelt poolt kusihappe liigsest sünteesist organismis või selle vähenenud eritumisega. Veepuudus, suur füüsiline koormus, puriiniderohke toit, mõned ravimid, geneetiline eelsoodumus jt faktorid võivad kusihappe sisaldust veres tõsta. Enamus inimestel ei too see kaasa mingeid probleeme, kuid osadel võib tekkida kusihappe soolade ladestumisest liigestesse üks kõige valusam haigus, podagra äge liigespõletik. Omal käel on raske kõiges selles orienteeruda, soovitan üles otsida oma varasem perearst või leida uus. Arstlik läbivaatus, küsitlus, uuringuplaan- seda saab vaid teha Teid vahetult nägev arst.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi