Kusihappe näit tõusnud 08.12.20 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!

Kõik sai alguse käesoleva aasta novembri keskpaigast, kui järsult hakkas valutama suur varvas (selline tunne nagu oleks luumurd, kuid tegelikkuses pole mingit traumat olnud). Valu möödus iseenesest nädalaga. Veidi aega peale seda hakkas valutama jalatalla alt (just talla keskelt). Mõni päev hiljem läks valu jalalaba välisküljele, millega kaasnes ka paistetus. Ka see möödus umbes nädalaga. Mõned päevad hiljem juhtus sama asi teise jalaga. Siis taandus valu ja paistetus vähem kui nädalaga.
Pöördusin perearstile, kes tegi vereanalüüsi ja seoses kusihappe näidu suurenemisega (438 umol/l) pani mulle diagnoosiks podagra ja kirjutas välja ravimi Adenuric 80mg, mida tema sõnul tuleb süüa elu lõpuni.
Eelmisel aasta oktoobrikuus pöördusin perearstile seoses valutavate randmetega (kuna tol hetkel oli käsil remont ja pahteldamine, siis hiljem seostasin valutavaid randmeid just sellega) ja kuna mul oli mõned kuud tagasi olnud ka puuk, siis kahtlustasin borrelioosi. Perearst kontrollis ka siis kusihapet (näit oli 305 umol/l), mis oli normi piires.
Minu küsimus siinkohal on – kas aastaga ja ainult ühe analüüsi põhjal saab koheselt panna diagnoosi - podagra ja kas tõesti tuleb süüa väljakirjutatud ravimeid elu lõpuni? Kas või mis võib veel antud kusihappe näitu mõjutada?
Hetkel tundub et perearsti antud analüüs on liiga äkiline ja pinnapealne.

Tänan vastamast!

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Ütlen otse- podagra 33 a naispatsiendil on väga vähe tõenäoline. Kahtlustaksin ka teisi liigeshaiguseid, põletikuline liigeshaigus, ülekoormusperiartriit. Labajala luu võib murduda ka ilma traumata, seda nimetatakse marsimurruks. Hoolas anamnees, liigesjäikuse olemasolu hommikul, labakäepoolsete sõrmevaheliigeste turse ja valu, labajalgade-varvaste valu. Analüüsid : reumatoidfaktor, tsükliline tsitrulleeritud peptiid, SR ja CRV tõus, vajadusel röntgenipildid labakätest ja labajalgadest. Kõik need uuringud saab kenasti teha perearsti poolt, seejärel aga arstlik mõtlemine, eristusdiagnnos ja vajadusel konsultatsioonid teiste erialade spetsialistidega.

Head tervist soovides
Madis Veskimägi