Kolmapäeval tähistatakse Sclerosis multiplexi päeva

Kolmapäeval tähistatakse Sclerosis multiplexi päeva

Mai viimasel kolmapäeval tähistatakse üle maailma Sclerosis multiplexi päeva, et pöörata tähelepanu inimestele, kes võitlevad haigusega, mis ründab just nooremaid, tööealisi inimesi.

Sclerosis multiplex on krooniline haigus, mis võib tihti kaasa tuua puude ja on kõige levinum neuroloogiline haigus 20-40aastaste inimeste seas. Kogu maailmas on üle 2 miljoni multiskleroosi haiget, Eestis on neid orienteeruvalt 1500, ütles Ida-Tallinna Keskhaigla neuroloogiaosakonna juhataja dr Toomas Toomsoo.

“Haiguse algus on väga mitmepalgeline  ja seetõttu ei avasta inimesed sümptomeid piisavalt varakult, et õigeaegselt arsti poole pöörduda. Varane diagnoos tähendab rohkemaid ravivõimalusi ja võimaldab haiguse kulgu muuta inimesele positiivsemas  suunas, et  säilitada paremat elukvaliteeti,” kommenteeris Toomsoo.

Sagedasemad sümptomid võivad olla: nägemishäired, tasakaalu halvenemine, kõnetakistus ja muud neuroloogilised  sümptomid, mida pole patsiendil varasemalt esinenud.

Sclerosis multiplexi päeval jagavad erinevad rahvusvahelised ja riiklikud tervishoiuasutused informatsiooni Sclerosis multiplexi sümptomite ja ravi kohta ning püüavad viia multiskleroosi põdevaid inimesi omavahel kokku, et läbi ühiste kogemuste jagamise muuta igapäevaelu haigusega kergemaks, ütles Toomsoo. Sel päeval soovime, et me kõik oleksime Sclerosis multipexi põdejatele toeks ja et ühiskond ei jääks passiivseks haiguse suhtes.

Kas see artikkel oli kasulik?