Kilpnäärme alatalitus 05.08.14 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
mul on kilpnäärmega probleeme. Ja sooviks teise arsti arvamust.
Kõik algas umbes kaks aastat tagasi. Perearst tegi vereproovi ning kilpnäärme näitajad olid ainult natukene kõrgemad(täpset väärtust ei mäleta kuid oli 5 ja 6 vahel). Ning ta otsustas mind edasi saata eriarstile, sest samal ajal olin teise haigusega haiguslehel(sellel hetkel ei teadnud temagi millega täpsemalt tegemist). Nii läksingi endokrinoloogi vastuvõtule. Algul vaatas arst, et see on nii vähe üle normi, et võib olla ravi ei vajagi, kuid siis otsustas ta mu saata ultrahelisse ning teha uus vereproov. Vereproov tulemus oli natukene kõrgem kui perearsti oma. Kuid UH näitas, et minu kilpnääre on tunduvalt vähenenud ja pind krobeline, ning üks sõlm on ka(ja sain vist nii aru, et kilpnääre jätkab vähenemist). Ja see kes UHd tegi ütles, et mul praktiliselt ei olegi kilpnääret. Niisiis kirjutas arst rohud, alguses oli 50mg L-Thyroxin, ja ütles, et tuleks kuue kuu pärast tagasi, siis uus UH, et vaadata mida see sõlm on teinu ja vahepeal perearsti juures teha veel üks vereproov, et vaadata kuidas ravi toimib. See proov näitas THS alanemist.
Kuue kuu pärst läksin siis eriarsti juurde tagasi(teine arst) see ütles, et nii vara ei teha uut UHd vaid aasta pärast ja kuna THS oli tõusnud siis määras mulle 100mg L-Thyroxini. Ja ütles, et perearst kontrollib edasi. Kolme kuu pärast oli mul THS kaks millegiga ja perearst vähendas annust nii, et üks päev 50 teine 100. Niisiis aasta peale esimest visiiti eriarstile läksin tagasi eriarstile(sattus kolmas arst). Rääkisin siis talle jutu ära ja siis tema ütleb, et alles viie aasta pärast tehakse uus UH. Vereproovi THS oli tõusnud taas viie lähedale, siis leidis, et annust ei ole vaja muuta kuna suurem annus võib tekkitada mul halba enesetunnet(????). Üldiselt tundus, et ma sellel hetkel segan arsti ja minu probleemi ta vist eriti ei süvenenud.
Pika jutu lõpetuseks sooviks teada kas ravi on kohane(kahjuks jah täpseid numbreid ei oska öelda) või tuleks seda muuta ning kuidas on siis selle UHga. Ja veel siis kui küsisin, et kui ma lapsi tahan, siis vastas, et siis hakkame alles vaatama THS alandamist. Ja kas tõesti hoitakse seda näitu ülemise piiri peal. Lisan veel, et see arstide juures käik toimus Tartus. Peale seda on perearst veel ühe proovi teinud ja seal oli ka THS tõusnud, kuid ta ka jättis raviskeemi samaks.
Tänud vastamise eest.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kuna olete noor fertiilses eas naine, kes soovib saada lapsi, peaks Teie TSH olema vahemikus 1-2,5 mIU/l. Vastavalt tuleks ka L-türoksiini annust muuta. Kui 50 mcg-ga päevas on TSH üle normi, tuleks annust suurendada esialgu 75 mcg-le ja vajadusel 100 mcg-le päevas.
Kilpnäärme ultraheliuuringu planeerimisel ei ole kindlaid juhiseid, kui sageli seda just tegema peaks. Kui uuringu põhjuseks on kilpnäärme sõlme monitooring, tehakse esimesed kaks uuringut tavaliselt aastase intervalliga ja edaspidi vastavalt vajadusele, mida hindab raviarst.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Endokrinoloogia

kilpnäärme alatalitus

Tere!
mul on kilpnäärme alatalitus. Võtan L-Thyroxini 50mg 3 tabletti päevas.
käisin analüüse andmas ja TSH 34,78
kuidaspeaksin käituma ja tablette edasi võtma?
tänud!

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kõrge TSH viitab alatalitluse ebapiisavale kompensatsioonile. Suure tõenäosusega tuleb L-türoksiini annust suurendada. Asendusravi adekvaatsuse hindamiseks, korrigeerimiseks ja jälgimiseks ...

Loe edasi

Kilpnäärme alatalitus

Vereproov näitas TSH 15,68
fT4 8,6
LDL 6.03
Kui tõsine kõrvalekalle see on? Viimasel ajal on silmades pinge ja valged laigud kehal-vitiliigo. kas need sümptomid on kilpnäärme talitusega ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Tegemist on mõõduka kilpnäärme alatalitlusega. Vajalik on asendusravi sünteetilise kilpnäärmehormooniga.
LDL-kolesterooli tõus võib olla osaliselt põhjustatud kilpnäärme alatalitlusest. ...

Loe edasi

Kilpnäärme alatalitus

Tere!
Aasta tagasi diagnoositud alatalitus. Pean perearsti juures kontrollis käima. Kas vereanalüüsi andes peab olema söömata,joomata ja rohtu ei tohi võtta?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Hoopiski mitte. Kilpnäärme hormoonanalüüsi võib anda ka peale sööki ja ära võib võtta ka sama päeva L-türoksiini tableti.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Loe edasi

kilpnäärme alatalitus

Kas on võimalik kilpnäärme alatalitust ravida või parandada muude vahenditega, kui kilpnäärme hormooniga?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kilpnäärme alatalitlus on enamasti pöördumatu ja seda ravida ei ole üldse võimalik. Võimalik on üksnes asendada puuduvat hormooni suukaudu võetava sünteetilise analoogiga, et hoida organismis ...

Loe edasi

kilpnäärme alatalitus

tere.. mul on kilpnäärme alatalitus ja ma tahtsin küsida,et kas see võib põhjustada nn "pahade päevade" ärajäämist..

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kui kilpnäärme alatalitlus on asendusraviga kompenseeritud, ei tohiks see olla tsüklihäirete põhjuseks. Raskekujuline ravimata kilpnäärme alatalitlus võib põhjustada nii viljatust kui menstruaaltsükli ...

Loe edasi

solaariumis päevitamine

Mul on kilpnäärme alatalitus, kas ma tohin solaariumis päevitada?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Jah, tohite küll. Kilpnäärme alatalitluse puhul ei ole päevitamine solaariumis või loodusliku päikese käes põrmugi vastu näidustatud.
Tervitades,
...

Loe edasi

kilpnääre

Palun öelge, kui on probleeme kilpnäärmega, s. t kilpnäärme alatalitus- kas siis võib solaariumis käia või ei ole see soovitatav.

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kilpnäärme alatalitlusega võib käia nii solaariumis kui võtta lihtsalt päikest. Mingeid piiranguid ei ole. Soovitus päevitamisest hoiduda pädeb kilpnäärme ületalitluse kohta (eelkõige ägenemisperioodidel).
Loe edasi

kilpnäärme alatalitus

Kas kilpnäärme alatalitusega võib kaasneda ka hääle muutus.(nagu oleks külmetuse tagajärel kähe hääl)

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Hääle muutus võib kaasneda raskekujulise kilpnäärme alatalitlusega. Adekvaatse asendusravi korral häälepaelte töö normaliseerub.
Tervitades,
...

Loe edasi

kilpnäärme alatalitus

Tere!
Kas kilpnäärme alatalitus võib minna ületalituseks, kui asendusdoos adekvaatne ei ole? Mul on alatalitus, saan ravi, kuid viimasel ajal olen kaalust alla võtnud, tundnud südamekloppimist, öösiti ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kui alatalitluse korral on asendusravi annused liiga suured, võib tõepoolest tekkida ravimist põhjustatud ületalitlus koos vastavate vaevustega. Haigus ise oma olemust ei muuda. Vaja on korrigeerida ...

Loe edasi

juuksed

Tere!
Kas kilpnäärme alatalitus võib põhjustada juuste väljalangemist ning muuta õhemaks juuksestruktuuri?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Võib-küll. Eelkõige võib seda põhjustada autoimmuunsest türeoidiidist põhjustatud kilpnäärme alatalitlus.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: