Varajane areng 26.07.03 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere ,olen 10.aastane.Ja mul on üks mure mul hakkasid 8-aastaselt rinnad ja tupekarvad kasvama.Ja ma sooviksin teada kas see on normaalne ,et ma hakkasin liialt vara arenema?

Ette tänades,Janetta

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere! Naissuguhormoonide mõjul hakkavad arenema rinnad ja tekib karvakasv häbemekingule. Keskmiselt algab nii karvakasv kui ka rindade areng 10 aastaselt ja 2-3 aasta pärast algavad menstruatsioonid. Sinu suguline küpsemine algas veidi varem, see tähendab , et ka menstruatsioonid algavad ilmselt juba 11 aasta vanuses. Muretsemiseks pole põhjust.
dr. Seemen