Istmiku närvi põletik? 04.07.18 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere,

Minu saaga algas kolm kuud tagasi soomaareisil, kui jalad nö alt kadusid ja valutama jäid. Ilmnesid surinad, valud, kuumamistunne. Just paremal jalal. Käte valu. Diagnoosiks borrelioos. Kuur sai läbitud, aga valu jäi. Tehti ka lumbaalpunktsioon, et välistada neoroborrelioosi, see oli korras. On kõik reumaatilised vereproovid tehtud. Jälle korras. Kõik võimalikud vereproovid. Kuid ma tunnen, et see valu hakkab mul alaseljast või no istmikust. Istmikul on üks kokreetne punt, mis väga valutab. On selline kuumav ja surisev tunne.Mul on ka istuv töö ja igapäev pean sõitma autoga veel üle h. Kui masseerin seda punkti siis , hakkab nö jalg surisema. Parem jalg nö mingi hetk jäigastub ja hakkab valutama. Valu levib ka põlve ja jalalabasse. Hommikuti ei saa jalale astuda. Jalg on vaja nö vaja soojaks saada. Kui kõnnin pikka maad läheb jalg nagu lukku ja pean teda lohistama. Ma ei saa muud moodi kui pean igapäev istmikut ja põlve kohta määrima diclaciga ja igasuguste muude geelidega. Hüppeliiges ka väga valutab just paremal jalal, kunagi olen seda kahel korral vigastanud. Tehti ka röntgen sellest ja see on jällegi korras. Mainin veel, et mu liigesed sellest ajast saati väga ragisevad ka.Neuroloog määras MRT lülisamba nimmeosast, see oli täiesti korras, ilma patoloogilise leiuta. Käidud ka röntgenis. Vastus oli selline lülisamba kaelaosa kahes suunas. Füsioloogiline lordoos on lamenenud. Paremal C4 unkovertebraalliigese osteofüüt. Lülisamba lumbosakraalosa kahes suunas. L2 retrolistees L3 suhtes. Käidud ka ultrahelis, vaadati veresooned ja põlveliiges üle. Jällegi korras. Või on ortopeediline probleem kuna on ka lampjalad. Nüüd neuroloog saatis taastusravi arstile,kuhu alles lähen. Valu on igapäevane kaaslane, milles võib asi olla, mida soovitate?
Ette tänades

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Tänan usalduse eest. Teid on võimsalt uuritud-konsulteeritud ja kõik rasked haigused välistatud. Minul tekib mõte: vaevused on omased müofastsialgiale, ehk lihaspingevalu koldele. Siin on link piltidele sellest seisundist: https://www.google.ee/search?q=myofascial+trigger+points&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjlnYqg8YTcAhXNY1AKHf2QCIQQ_AUICigB&biw=1646&bih=1339

Valu paiknemine tuharas on omane täpsemalt m.piriformise sündroomile. Selle raviks olen kasutanud süsteravi lidokaiiniga ühes harjutustega, mida peab patsient ise tegema. Põhiliselt venitusharjutused, siin on valik https://www.google.ee/search?q=piriformis+syndrome+exercises&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjSjcre9ITcAhUGmrQKHcPTAHsQ_AUICigB&biw=1646&bih=1339
Loodan, et taastusravis kohtute asjatundliku füsioterapeudiga, kes teeb Teiega need harjutused läbi. Tänapäevane taastusravi ei ole pakett mõnuprotseduure ja SPA hoolitsusi. Mõtleksin ka TENS ravile- see on selline ohutu patareitoitel elekterravi seade, mis annab mõõduka tugevusega elektriimpulsse sellesse piirkonda. Tablettravist mõtleksin ravimile Sirdalud ja kr valu raviks kasuttatavale antidepressandile, nimega duloxetin. Abi võib olla ka närvivalu ravimist, nt Neurontin. Neid saab määrata Teid vahetult nägev arst.
Loodan, et minu vastusest on Teile abi.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi