äervushäire on ravitav??? 09.04.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Seda korrutavad kõik raamatud ja psühhiaatrid alati.Mina võitlen ja ravin ennast juba 9 aastat .Varem ravisin ennast cipramiliga ,sain nagu terveks ja ja aastakese ilma rohtudeta olla.Nüüd viimased 2 aastat on minu peal proovitud 5 antidepressanti ,aga täna on selline tunne,et enam lihtsalt ei jaksa.Õues päike paistab,mina voodis ,ärevus ja värin ....Mõtlen,et kui juba 2 aastat on ravi peal ja ikkagi läheb olemine nii hulluks ,siis järelikult ei aita siin enam küll miski rohi.VBiimased 6 kuud võtsin coacili,see mõjus üldiselt hästi,sain elada ja töötada.Kuna tööl ja kodus olid vahepeal pinged,siis paar nädalat peale pingeid hakkas kõik jälle otsast peale ,nagu poleks rohtu võtnudki.Arst kirjutas nüüd zolofti.Seda võtan nüüd nädal.Üle poole võtta ei saa,sest see tekitab meeletut ärevust enesetunne on jube.Käed higistavad ,mõelda ei suudaja iiveldab.Täna proovisin tervet tabletti,nagu arst soovitas ,jälle hullem kui eile.Ise mõtlen,et oleks pidanud proovima päris ilma tablettideta elada ,kui coacili lõpetasin,sest siis oli palju parem olla ,kui praegu.Nüüd ei teagi,mis teha,lõpetaks kõik ära ja prooviks ilma.Tavaliselt mul polegi midagi hullu,kuid kõige suurem piin on see,et ma ei saa kusagil üksi käia ,isegi poodi ei taha enam üksi minna.Sotsiaalfoobia vist.Kontserditel lähen paanikasse ja bussidega sõita ei saa.Isegi oma autoga enam üksi ei sõida.Kodus ja tööl veel enam-vähem,aga mujal peab keegi kõrval olema.Sellepärast arsti kirjutaski jälle järgmise rohu,et muidu need mõtted kinnistuvad.Kas see õudne selle nädala ärevus on siis zolofti kõrvalmõju või tuli see coaxili lõpetamisest ...Kaua see peaks kestma ja kas on lootust,et zoloft seda foobiat leevendab ja pidev ärevus,mis praegu püsib,rahustab??Võtan praegu vajadusel xanaxit kõrvale ja õhtuti xanax XR0,5.Kuigi õhtuti kodus on hea olla ja minu meelest poleks rahustit vajagi,sest kui XR ära võtan ,siis teeb see väga uimaseks .Kas sellised nagu mina,kes üksi kusagil enam käia ei suuda,on üldse terveks saanud ?Enam ei oska uskuda ,sest juba 9 aastat...Miks arstid kirjutavad alati,et ärevushäire ON ravitav...Kuidas siis???Tänan.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kui omal ajal Cipramil aitas, siis peaks seda rohtu ka nüüd tarvitama. Praegu on Cipralex, toimivam, tugevam, parem. Seda esiteks (sobilik antidepressant).
Teiseks. Kordan veelkordselt, et ravim on vaid osake tegevuskavast:
1. kehalised harjutused,keha ja vaimu tugevdamine spordi kaudu. Eriti neid funktrsioone treenida, millised ärevuse ajal tunda annavad.
2. Karastamise printsiip, s.o. samm-sammult ennast vastava situatsiooniga harjutada. Ka talisupleja karastab end samm-sammult. Teie "talisupluse basseiniks" on foobia-situatsioon.
3. Mõtteline tegelemine "basseiniga". Mõttes - reipalt, enesekindlalt, julgelt, rõõmuga olla "basseinis".
4. Asja võtta sportliku mänguna: kui serv välja ei tule, siis me ju harjutame, tunneme rõõmu treeningust ja teame, mida vaja treenida. Samuti tuleb ka "baseini"-probleemidele läheneda: rõõmuga, sportliku järjekindlusega, mänguliselt.
5. Tehke endale treeningpäevik ja olge endale ise treeneriks. Tunnete ju end ise kõige-kõige paremini.
Kui korra saite probleemist jagu, siis saate ka nüüd.
Kui teised suudavad sellest vabaneda, suudate ka Teie.
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet